Přejít k hlavnímu obsahu
Moimir Papalescu & The Nihilists jsou zpět a rozhodně mají co nabídnout. | Foto: Daniel Svoboda
Moimir Papalescu & The Nihilists jsou zpět a rozhodně mají co nabídnout. | Foto: Daniel Svoboda
Martin Hošna -

Koncert zblízka: Moimir Papalescu & The Nihilists předvedli disco-rock'n'rollové šílenství

Když před rokem oznámili Nihilisti, jedna z nejoriginálnějších kapel nultých let, svůj comeback, nejednomu čtyřicátníkovi se zastavila krev v žilách. Kultovní kapela patřila k tomu nejlepšímu, co tenkrát tuzemský underground dokázal nabídnout. Po patnácti letech znovu zaduněly dekadentní beaty ve zcela vyprodaných prostorách pražského Futura; večírek to byl mile nostalgický a nadupaný nespoutanou energií.

Jako speciální hosté se představili ústečtí Nauzea Orchestra. Lepší předskokany si ani nešlo přát. I oni byli ve svých počátcích ovlivněni „nihilistickým“ electro clashem, jejich cesta však nyní vede do ještě rozmanitějších hudebních sdělení, v nichž to hýří naturalistickými texty a disonantními motivy v duchu zpomaleného post-industriálu. Muzikantský sextet magicky rozhoupával publikum, představil průřez svojí diskografií s apelem na poslední zářez Láska. Skladby protkané akustickými nástroji, fuzzy violoncellem a houslemi, ostrými kytarami i mocnou rytmikou dokonale připravili půdu pro elektronické běsnění mága Moimira Papalescu.

Že jejich comeback není jen marnou vzpomínkou na doby minulé, potvrzoval trojlístek Papalescu-Hank-Sonja i novými skladbami, které měly svoji premiéru na jejich prvním koncertu. Elektronika poháněná garážovým rockem s prvky post punku, disca, country či new wave hypnotizovala přítomné výbušnou energií a svoji rockovou přímočarost nabídla skrze dnes již legendární skladby Summer Deviation, Mickey Bar, Motorpsycho.

Tvorba Nihilistů je rozmanitá, velice barevná. Lze na ni divoce pogovat za poslechu špinavé kytary, pohupovat se na psychedelických vlnách Sonjina dekadentně zabarveného vokálu, ale i snít v Moimirových barevných remixových kompozicích.

Ten ostatně velel celé party jako opravdový elektro-Papež. Syntezátorové beaty zněly stejně neotřele jako v minulosti, uhranuly tanečním groovem, vyvolávaly potměšilý smích, radostný pláč i sem tam posmutnělý poslech. Nová píseň Call Me Hank zněla jako depresivní soundtrack ze sedmdesátek, umocněný ovšem rádoby unaveným Sonjiným zpěvem, aby vytryskl do barevného refrénu za pomoci žesťů i drsného kytarového riffu.

Valící se kraftwerková rytmika v Interspecies Love rozjela klub jako uhánějící vlak, v němž cestující v pulsujícím elektrorytmu, extatických i melancholických vokálech prožívají neskutečný hudební zážitek. Dojem z prvního koncertu je jasný: Moimir Papalescu & The Nihilists jsou zpět a rozhodně mají co nabídnout.

Moimir Papalescu & The Nihilists

Praha, Futurum Music Bar, 25. 5. 2023

 

Setlist:

Intro
Devil In My Go Go Room
Baby
Jerry The Lizard
Interspecies Love
Motorpsycho
80' Bar
Everybody Calls Me An Angel
Mickey Bar
Hotroad Hank
Call Me Hank
Shelter
Holy Night
Fireheart

Encore:
Summer Deviation
Life Could Be So Easy
Suzanne Calibre no. 45

Tagy Koncert zblízka Kill The Dandies! Moimir Papalescu

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY