Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Kompaktní akustické basy Martin DJR-10E a 000CJR-10E

Do katalogu tradičního amerického výrobce C.F. Martin přibyla dvojice elektroakustických baskytar ze série Junior, zastoupených kompaktními čtyřstrunnými modely DJR-10E a 000CJR-10E Bass. Obě verze nabízí identické materiály, elektroniku a další prvky a odlišují se zejména tvarem korpusu, kdy DJR-10E představuje zmenšenou variantu dreadnoughtu, zatímco druhý nástroj disponuje tělem ve stylu 000 s výřezem cutaway.

Základem těla je masivní dřevo sapele doplněné smrkovou čelní ozvučnicí a smrk byl použit také na výztuhy s žebrováním X. Krk z tvrdého, blíže nespecifikovaného dřeva, má pohodlný profil D-Junior, hmatník vyrobený z rezonančního kompozitu Richlite se zvukovými vlastnostmi ebenu dostal plošší radius 16 palců, dvacítku středně silných pražců, bodové značky z pravé perleti a ořech z corianu široký 44.5 mm.

Menzura byla vzhledem ke konstrukci zkrácena na rozměr 24 palců, základna kobylky Modern Belly (opět Richlite) nese plastové kotvící kolíčky a kompenzované sedlo ze směsi Tusq, celkové rozpětí strun činí 5.4 cm. Do hlavice kryté černým laminovaným plátem jsou ve formaci 2+2 usazeny celokovové chromované ladicí mechaniky se subtilnějšími rondely z produkce japonské firmy Gotoh.

Ozvučení je řešeno piezo snímačem Sonicore napojeným na aktivní předzesilovač Fishman Sonitone BT-1, jehož modul s ovladači hlasitosti a tónové clony je umístěn pod hranou ozvučného otvoru. V továrně nástroje seřídili na nový typ strun Martin Short Scale Acoustic Bass M4750 Phosphor Bronze Custom Light 45 – 96 s vylepšenou projekcí a optimální tenzí, navržených speciálně pro tuto nástrojovou edici.

Akustické baskytary Martin DJR-10E a 000CJR-10E jsou dodávány v transparentních povrchových úpravách Spruce Natural nebo Burst opatřených saténovým lakem. Oficiální cena včetně polstrovaného gig bagu byla nastavena shodně těsně pod hranicí 750 dolarů a na výběr jsou i levoruká provedení.

Tagy C.F. Martin Martin DJR-10E Martin 000CJR-10E

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY