Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - So, 16.03.2019 - 08:00

Klon Centaur: legenda se vrací, ale ceny neklesají

Overdrive Klon Centaur z dílny Billa Finnegana je pro mnoho kytaristů nekorunovaným králem tohoto efektového segmentu. Pedál, disponující velmi transparentním zkreslením, které neovlivňuje přirozený charakter nástroje a ponechává mu jeho dynamické vlastnosti, byl vyráběn v letech 1994 až 2000 (cca 8 000 kusů), poté byla produkce zásadně zredukována a v roce 2009 ukončena. Netrvalo dlouho a ceny za Centaur vystřelily až k hranici 3 000 dolarů.

Před pěti lety se Finnegan k původnímu obvodu vrátil a osadil jím finančně dostupnější overdrive KTR, u nějž byl na rozdíl od klasického Centauru použit klasický plošný spoj, automatizovaná SMT montáž a tomu odpovídající součástky, což byl pravděpodobně také jeden z důvodů, proč se nový nástupce nesetkal s podobným úspěchem jako předloha.

Nyní Finnegan výrobu originálního ručně sestavovaného modelu částečně obnovil a malou sérii Klonů Centaur postupně nabídne prostřednictvím portálu eBay. Počáteční cena za první inzerovaný kousek (č. 3888) z nové edice byla sice nastavena na pouhých 100 dolarů, nicméně po krátké době se částka vyšplhala na více než dvacetinásobek.

Muzikantům, které více než logo značky zajímá samotný zvuk, vycházejí naštěstí vstříc různí malovýrobci nabízející overdrivy zcela srovnatelné s tímto etalonem. Jako např. dánská firma Nordvang s modelem Custom No.1, který je v podstatě replikou slavného Centauru. Zvukové rozdíly obou efektů můžete posoudit na přiloženém videu.

Tagy Klon Centaur Bill Finnegan
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY