Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 22.08.2021 - 08:00

Podomácku vyrobený Boss Klon DS1 Centaur aneb jak dosáhnout „exkluzivity“

Zkreslovač Boss DS-1, představený v roce 1978, si stále drží pozici nejdéle kontinuálně vyráběného pedálu na světě. Efekt v tradičním oranžovém laku si našel cestu do pedalboardů nekonečného zástupu kytaristů a jeho vlastností po dlouhou dobu využívali i Joe Satriani nebo Steve Vai, jejichž pozdější signované drivy z tohoto modelu vycházely.

DS-1 vděčí za svou oblíbenost také ceně, pohybující se okolo 50 dolarů (v českých obchodech cca 1500 Kč), což je ve srovnání s dnes vyhledávanými butikovými krabičkami skutečně marginální částka. Možná, že právě dostupnost daného modelu z něj dělá vlastně zcela standardní efekt, který navíc není opředený žádnou tajemnou aureolou. Nicméně, je zvuk DS-1 skutečně tak propastně horší, než nesrovnatelně dražší, ručně sestavované zkreslovače z produkce různých malovýrobců?

Asi ne, jen mu chybí punc výjimečnosti, na kterou vzhledem k přesycenému trhu někteří muzikanti rádi slyší. Na stejné téma se rozhodl reagovat kytarista, zručný kutil a youtuber s nickem KDH, jenž svému DS-1 dodal potřebnou exkluzivitu tím, že elektroniku uložil do šasi, používaného designerem Billem Finneganem u mýtického a v současnosti už nevyráběného overdrivu Klon Centaur, jehož bazarové ceny dosahují astronomických výšek v řádu několika tisíců dolarů.

Stejné umístění jako Klon dostala i trojice potenciometrů, stavová dioda a nový footswitch. Výrobu speciálního pedálu Boss Klon DS-1 Centaur, doprovodil autor KDH s ironickým nadhledem: „Je pravda, že to není tak dokonalé, jak by to mohlo být, ale výsledek splňuje to, co bylo stanoveno. Je to originální pedál, jediný kousek na světě – je to vzácné.“

Tagy boss Boss DS-1 Klon Centaur
Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY