Přejít k hlavnímu obsahu
Michal Pilař - Čt, 11.05.2023 - 08:00

Průvodce kytarovými efekty #2: Klon Centaur aneb jeden efekt vládne všem?

Klon Centaur – podle mnohých kytaristů je právě tohle ten nejlepší a nejtransparentnější overdrive efekt, jaký kdy spatřil světlo světa, pomyslný svatý grál kytarového tónu. Pro jiné je to jen lepší Tube Screamer. Ať už má pravdu jeden nebo druhý tábor, rozhodně se jedná asi o nejdražší efekt dosavadní historie – na Reverbu se dají zachovalé exempláře pořídit třeba i za sto devadesát tisíc korun. I kvůli tomu, že pro většinu běžných hráčů jsou ceny původních Centaurů trochu mimo realitu, nebudeme se dívat jen po modernějších alternativách, ale spíše obecně – alespoň po nějakých alternativách.

Klon KTR

Nejdříve něco pro puristy. Po pár letech testování a hledání vhodných komponentů se Bill Finnegan, který stojí za původním Klonem Centaur, rozhodl obnovit výrobu. Cílem bylo, aby byl efekt více pedalboard friendly, byl levnější, ale zároveň aby navázal na odkaz původních pedálů. A v roce 2014 se to opravdu povedlo. Zrodil se Klon KTR.

Efekt byl opravdu jednou tak menší, několikanásobně levnější (to díky tomu, že si Finnegan najal pro výrobu efektů třetí stranu), ale hlavně, zvukem byl téměř k nerozeznání od původních Klonů. Říká se ale, že Bill Finnegan nebyl úplně spokojen s kvalitou vyrobených pedálů, a tak výroba po několika letech v tichosti ustala. Útěchou může být, že z druhé ruky pořídíte Klon KTR pořád levněji než původní Centaur.

Klon KTR

J. Rockett Archer

Pokud se vám nechce vyhazovat desítky tisíc a nebo prostě jen nemáte pro takovou monstrozitu, jako je Klon Centaur, místo v pedalboardu, nemusíte smutnit. Právě pro vás je tu Archer. Rozměry je to opravdu prcek, ale nenechte se tím zmást. Zvukem je velmi podobný původním Klonům. Každopádně za všechno mluví fakt, že J. Rockett Archer je snad nejpoužívanější klon Klonu v pedalboardech po celém světě. I když z mnoha ho začíná vytlačovat něco jiného.

Archer

Wampler Tumnus Deluxe

Když Brian Wampler – zakladatel stejnojmenné značky – vyrobil první Tumnus, okamžitě se objevilo brblání, proč je ten pedál tak malý. Brblání ovšem netrvalo dlouho. Po krátkém čekání jsme se dočkali – na trh přišel Tumnus Deluxe. Má nejen větší šasi, ale oproti původní malé verzi i kompletní třípásmový ekvalizér a zároveň přepínač mezi režimy norma a hot pro ještě více ginu. Tumnus Deluxe se tak stává velmi lákavou možností pro kytaristy, kteří chtějí zvuk Klonu, ale zároveň si ho chtějí více přizpůsobit svému zvuku.

Tumnus Deluxe

Warm Audio Centavo

Značka Warm Audio je mezi kytaristy známá pro svůj talent oživovat vintage pedály. Po úspěchu jejich Jet Phaseru mnoho kytaristů volalo po jejich verzi Klonu Centaur. A dočkali se. Centavo je klon Klonu v podstatě jedna ku jedné. Naprosto stejné šasi, stejné rozměry, stejné tři knoby a stejný zvuk, jen na zadní straně se nachází switch s názvem MOD, který vám poskytne nepatrný boost basových frekvencí. Vypadá to, že Warm Audio opět udeřili hřebíček na hlavičku.

Centavo

Electro-Harmonix Soul Food

Ani v tomto článku nevynecháme značku Electro-Harmonix. Soul Food je poprávu jedna z nejpopulárnějších krabiček mezi levnějšími variacemi na obvod Klounu Centaur. Nezabere vám třetinu pedalboardu a zvukově vám nabídne přesně to, co od Klonu Centaur čekáte. Nemusím dodávat, že asi tak o sto tisíc levněji.

Soul Food

Tagy Průvodce kytarovými efekty Klon Centaur Klon KTR J. Rockett Archer Wampler Tumnus Deluxe Warm Audio Centavo Electro-Harmonix Soul Food

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Michal Pilař
Kytarista kapely Iggy Mayerov.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY