Přejít k hlavnímu obsahu
Kill The Dandies! | Foto: Andulína
Kill The Dandies! | Foto: Andulína
Pavel Zelinka -

Kill The Dandies! zúročují nabyté zkušenosti v suverénní rockový zážitek

Na konci roku 2019 to vypadalo, že následující měsíce budou ve znamení návratu legendárních Nihilistů. Jenže člověk míní a realita mění. V roce nejprve vyšla nová deska Magnetik Moimira Papalescu, kterou na začátku letošního roku následuje čtvrtá řadová deska Kill The Dandies! pojmenovaná Your Blood My Veins.

Jindřich Hoch alias Hank Manchini je nenápadnou konstantou domácího nezávislého rocku. Nejprve v caveovském podání předák kapely Rány těla, posléze člen electroclashové úderky Moimir Papalescu & The Nihilists a následně spolu s La Petite Sonjou hybatel Kill The Dandies! Všechno to jsou kapely, které nenahrály podprůměrnou desku a jejich koncerty jsou pověstné svou živelností. Třetí z nich je návratem k rockovému soundu, navíc s vytříbeným retro feelingem, a asi nejvíce odráží osobní preference charismatického zpěváka a kytaristy. To se nemění ani v letošním roce.

Kill The Dandies! loňský lockdownový rok neproseděli doma. Už v květnu přispěli singlem I May Even Dance na výroční kompilaci časopisu Full Moon 10, v létě pak čtveřice překvapila písničkou Laura se vzácným hostem, legendárním hollywoodským hercem Stevem Buscemim. Ten zavítal na podzim roce 2019 na koncert kvartetu do Kasáren Karlín, když zde natáčel seriál Nebe, s.r.o. Pověstná jiskra vzájemné náklonnosti přeskočila, a tak se herec objevil nejen ve studiu s pražskou rockovou úderkou, ale následně pro kapelu doma natočil i záběry, které se staly součástí videoklipu ke stejnojmenné písničce.

Co na desce jako hudebníci oceníte?

„Jedinečný zvuk Kill the Dandies! mi připomněl skvělé časy v osmdesátých letech, kdy jsem žil v East Village v New Yorku,“ vysvětloval Steve Buscemi na konci srpna, kdy singl už jasně ohlašoval příchod nové desky kapely. Kill The Dandies! byli vždy milovníci poctivé rockové školy amerického střihu. Takové, která svými atributy (kytarové rejstříky, často použité kvákadlo, hammondky, echa atd.) navíc nechají vzpomenout na filmové klasiky Pulp Fiction, Big Lebowski nebo Můj nejmilejší bar, ve kterých Steve hrál nebo je rovnou režíroval. Okouzlení psychedelií, postpunkem nebo soulem má tentokrát jasnější kontury. Není zamlžené kouřem vazbících kytar, Your Blood My Veins je, na rozdíl od svých předchůdců, albem s důrazem na klávesy, výraznou basu a vokály.

„Všechno se dá recyklovat a využít. Jen je třeba to správně uchopit a zbavit se zbytečného balastu,“ tvrdí Hank Manchini a my mu po poslechu Your Blood My Veins musíme dát za pravdu. Navíc zpěvák přiznává, že nahrávání materiálu alba zkomplikovala pandemie, nějakou dobu bylo i zavřené studio, takže čtveřice získala od natočeného materiálu nechtěně větší odstup. Z jedenáctiskladbové kolekce především čiší lehkost. Nashromážděná zkušenost, v dobrém slova smyslu „ostřílenost“ se v pozitivním slova smyslu vepsala jak do psychedelických rock’n’rollů Tell Me About The Psycho nebo Hole, ale především tempově i aranžérsky prosvětlenějšího zbytku alba. Vůbec se Steve Buscemimu nedivím, že ve svém nabitém kalendáři našem pro naši domácí kapelu čas. Vždyť zraje před našima očima (a ušima) jako víno.Kill The Dandies! - Your Blood My Veins

‎Kill The Dandies! – Your Blood My Veins

Drug Me rec., 2021, 36:53

Rock, psychedelie, postpunk, soul

85 %

Tagy Recenze alb Kill The Dandies! Steve Buscemi

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Pavel Zelinka
Jsem vystudovaný učitel zeměpisu, který nikdy pořádně neučil, bývalý skautský vedoucí, který miluje město, křesťan pořádající gotické koncerty. Láska k hudbě se nejprve zhmotnila na vlnách. Ve studentském Radio Strahov jsem nejprve vysílal a posléze ho 8 let vedl (od roku 2004…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY