Přejít k hlavnímu obsahu
Kafka Band | Foto: Václav Jirásek
Kafka Band | Foto: Václav Jirásek
Pavel Zelinka -

Kafka Band uzavírá trilogii nejlepším dílem věnovaným románu Proces

Sedmihlavý soubor vedený spisovatelem Jaroslavem Rudišem a hudebníkem, textařem a výtvarníkem Jaromírem Švejdíkem přichystal v předvečer stého výročí od úmrtí Franze Kafky třetí album inspirované románem Proces. Kolekce nazvaná Der Process je po hudební stránce nejlepším albem Kafka Bandu.

Historie nečekaného vzniku Kafka Bandu je známá, v českých poměrech ale nezvyklá. Málokterá skupina vznikla původně jako hudební součást výstavy. V příkladě Kafka Bandu pojmenované Kafka v KomiKsu, kterou uspořádal Literární dům ve Stuttgartu. Jaromír Švejdík, jinak též zpěvák ex-Priessnitzu, Umakartu nebo Letní kapely, zde vystavoval s kultovním komiksovým tvůrcem Robertem Crumbem a francouzskou výtvarnicí Chantal Montellier. Po původně jednorázovém vystoupení hudebníci dostali další nabídky a od té doby se vlak Kafka Bandu nezastavil. Vedle Jaroslava Rudiše a Jaromíra Švejdíka se členy skupiny stali ještě Dušan Neuwerth, Jiří Hradil, Tomáš Neuwerth, Zdeněk Jurčík a Aleš Březina. Dušan se vedle hraní chopil i funkce producenta desky. Po Zámku (deska je pojmenovaná správně Das Schloss) a následně Ameriky, která vyšla v roce 2019, tedy přišlo na řadu zhudebnění posledního románu slavného spisovatele – Procesu. Album Der Process tak završuje kapitolu unikátní hybridní skupiny, která na české scéně nemá obdoby.

Je jasné, že práce na desce Kafka Bandu musí vypadat jinak než na přípravě autorského alba jakékoliv jiné skupiny. Spíše připomíná literárně-hudební seminář, jak zpětně proces vzniku nahrávky charakterizuje sama kapela. „Jára Rudiš s námi knihu rozebere a už přitom najdeme místa, která nás inspirují a pomohou nám děj odvyprávět. Některé písně vznikají improvizací, jiné nápady přinesou do zkušebny hudebníci. Některé skladby na albu Der Process jsou Kafkou volně inspirované. Většina textů ale vychází přímo z Kafky,” prozradil v promo materiálech Dušan Neuwerth. Typickým znakem kapely, už od debutové desky, je její míchání němčiny, prvotního jazyka Franze Kafky, s češtinou. Na novince přidává do babylonu jazyků ve skladbě Shame  Stud znovu i angličtinu. Právě stud a vina, a také tíseň z neznalosti prostředí, jsou velká Kafkova témata, která se prolínají stopáží kolekce jako myšlenková červená nit. Právě protiklad dystopického příběhu s atmosférou výrazně milosrdnější hudební stránkou (např v Türhüter  Dveřníkovi, Leere  Prázdnotě nebo Leni) je dalším zásadním rysem třetího alba Kafka Bandu.

Co na desce jako hudebníci oceníte?

První album Das Schloss/Zámek je hodně literární a hodně surové. Vybrané pasáže z textu románu, čtení, zhudebněné pasáže, recitativy, melodrama,“ zhodnotil v rozhovoru pro časopis Full Moon Jaroslav Rudiš. Další album Amerika přineslo výrazně epičtější, elektroničtější výpověď. Tentokrát výrazně ovlivněnou faktem, že materiál na album vznikal na objednávku Theater Bremen primárně jako doprovod divadelní adaptace tohoto románu. Teprve třetí deska vznikla čistě sama o sobě, bez prvotního impulzu z jiného uměleckého oboru. A právě tento fakt je jedním z důvodů, proč kolekce, oproštěná od dalších impulzů, vychází z posluchačského hlediska nejlépe. Neohlíží se na vstupní podmínky nebo omezení dané jejím doprovodným charakterem. Septet, kde Jiřího Hradila a Aleše Březinu nahradili basák Petr Weiser a kytarista a hráč na trubku Lukáš Morávek, zkrátka připravil nejpísničkovější, nejdynamičtější desku, který přitom po hudební stránce nejpřesněji odráží pohnutý příběh Josefa K., zatčeného prostého občana, který se celou dobu, až do tragického konce, snaží zjistit, co proti němu systém má.

Rockově razantní Untersuchung – Vyšetřování se střídá s klavírně zamyšlenou Leere – Prázdnotou, po pomalu gradující Türhüter  Dveřník s výraznými houslemi Petra Weisera následuje na výrazném recitativu postavené hudební zamyšlení Im Mondschein  V měsíčním svitu. Na albu bychom mohli najít dokonce několik potenciálních hitů. Ať už se jedná o píseň Maškarbál – Maskenball, která nezapře ducha Priessnitz, baladu Shame – Stud se suverénním zpěvem Lukáše Morávka nebo skladbu Advokat – Advokát s výraznou trubkou Lukáše Morávka.

Pokud fakt, že Kafka Band letošním albem Der Process vyčerpal románový potenciál Kafkovského odkazu, znamená konec tohoto projektu, dochází k odchodu Kafka Bandu v nejsilnější hudební formě za celou dekádu fungování. Nešlo by se časem podívat na rozsáhlejší povídkový odkaz, který po Kafkovi zůstal? Podle mne to není špatný nápad!  

Kafka Band - Der Process

‎Kafka Band – Der Process

Indies Scope rec., 2023, 53:35

85 %

Tagy Recenze alb Kafka band

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Pavel Zelinka
Jsem vystudovaný učitel zeměpisu, který nikdy pořádně neučil, bývalý skautský vedoucí, který miluje město, křesťan pořádající gotické koncerty. Láska k hudbě se nejprve zhmotnila na vlnách. Ve studentském Radio Strahov jsem nejprve vysílal a posléze ho 8 let vedl (od roku 2004…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY