Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Joyo AC-20: pro malé akce jako stvořený

Léto, slunce, pohoda, hudební akcičky. Komu tohle spojení lahodí, měl by zbystřit smysly. Akustické kytarové kombo Joyo AC-20 může být skvělým pomocníkem do menších prostor, kde máte přístup k síti. Kromě slušné výbavy zaujme i velmi příznivou cenou. Podrobil jsem jej důkladnému testu a došel k překvapivému závěru.

Jak to vypadá?

Sympaticky malé rozměry 325 x 190 x 230 mm, lehce unositelná váha pouhých 4,8 kg, poměrně zdařilý (lehce retro) design, mohutné gumové nožky zaručující dobrou stabilitu, masivní plastové rohy, chránící kombo před nástrahami pódia či transportu, bytelné madlo ke snadnému přenášení a především přehledný, bohatě vybavený, ze zhora umístěný ovládací panel. To vše vám okamžitě padne do oka po vybalení komba z krabice.

Ač je kombo kompletně z čínské produkce, nenašel jsem v jeho zpracování žádné vážné nedostatky a naopak k němu okamžitě pojal až nebývalou důvěru. Kombo je uzavřené konstrukce, nabízí výkon 20 wattů a je trochu netradičně napájeno 14V adaptérem. Ten je přirozeně součástí balení. Vstup pro něj nalezneme na zadním panelu komba, kde se také nachází linkový vstup, který vám umožní hrát s vašimi oblíbenými nahrávkami nebo s vlastními, předem připravenými hudebními podklady.

Horní panel nám toho nabízí o poznání víc. Je rozdělen do tří sekcí: Guitar Channel, Mic Channel a Guitar Effect. Sekce Guitar Channel nám kromě vlastního vstupu pro nástroj nabízí základní ekvalizér, tedy ovladače Bass, Middle, Treble a ovladač Volume. Kytarový signál je dále možné upravit pomocí sekce Guitar Effect, která nám nabízí tři základní efekty vhodné pro akustickou kytaru, tedy Chorus, Delay a Reverb. Sekce Mic Channel pak umožňuje připojení mikrofonu a jeho ovládání pomocí potenciometrů Volume a Reverb.

Dále již na ovládacím panelu nalezneme je On/Off vypínač a malou červenou diodu, značící, že je přístroj v chodu. Jednoduché, přehledné a praktické - pro zpěváka či zpěvačku s akustickou kytarou úplný ráj.

Jedinou nevýhodu lze snad spatřit v tom, že přístroj nemá možnost provozu na baterie, a je tudíž vždy potřeba myslet na nutnost možnosti připojení do sítě. Další drobná výtka může směřovat k absenci XLR vstupu pro mikrofon, ale vše se dá vyřešit pomocí vhodného kabelu, nebo redukce. Jinak vše funguje jak má, nezbývá než se zaměřit na to nejdůležitější – na zvuk.


Jak to hraje?

Zapojuji elektroakustickou kytaru, korekce na ní nechávám „narovno“ a pracuji jen s ovladačem Volume. Zbytek nechávám na kombu. Prozatím vynechávám i efektovou sekci a zvuk je i bez ní překvapivě bohatý. I přes malé rozměry a dva neznačkové 5" reproduktory, nepostrádá pevné basy, ani uchu lahodící cinkavé výšky. Zkouším přidat trochu efektů a ejhle – reverb i chorus zní velmi hezky, přirozeně a kromě extrémní polohy chorusu, kde už je přeci jen trochu moc „chemie“ jsou oba veskrze použitelné, nedeformují a neprzní zvuk víc než je žádoucí, naopak jej rozjasní a obohatí. Podobně je na tom i delay a to i přes jeho pouze elementární možnosti nastavení. Při citlivém nastavení lze i jeho služeb bez obav využít.

Pojďme na mikrofon. Po zapojení jsem i zde spokojen, zvuk je zřetelný a přirozený. Přidružený reverb mě sice nijak výrazně nenadchl, ale pokud zvolíte jen mírný dozvuk, zní také vcelku příjemně a přirozeně. Po vytočení reverbu na max se ovšem dostaví „strašidelná jeskyně“, ale i to se může někdy hodit.

Aux In naopak vzbudil mé nadšení. Ať již připojíte mp3 přehrávač či jakékoliv jiné přehrávací zařízení, zvuk je příjemný, poslouchatelný a dostatečně hlasitý. Není tedy nutné kombo příliš tavit, což je dobře, protože při vyšších hlasitostech je již přeci jen trochu znatelnější šum. Ale není to zase žádná tragédie a v hlučnějším prostředí si toho nejspíš ani nevšimnete.

Závěr

Solidně zpracované kombo pro akustickou kytaru a zpěv, s velmi dobrým zvukem a výkonem plně dostačujícím pro ozvučení menších klubových akcí. Slušná vybavenost a cena pohybující se těsně na hraně čtyř tisíc korun je dalším plusem tohoto komba a přidáme-li k plusům i malé rozměry, nízkou váhu a vcelku odolnou konstrukci, máme zde „parťáka“ k nezaplacení. V posledních letech je u některých čínských výrobců znatelný kvalitativní posun směrem nahoru a Joyo AC-20 je toho dobrým příkladem.

Tagy Joyo Joyo AC-20

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY