Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 27.02.2022 - 08:00

Joy Division a jejich historický televizní debut z roku 1978

Pokud pomineme nesmělé začátky, tak kapela Joy Division, z jejíhož odkazu čerpá řada muzikantů dodnes, existovala pouhých pět let (1976 – 1980). Další kariéru tohoto britského uskupení ukončila sebevražda frontmana Iana Curtise. Z toho důvodu zbyla po skupině jen dvě alba Unknown Pleasures (1979) a Closer (1980), které bylo vydáno až po Curtisově odchodu, a čtyři pozdější live záznamy labelu NMC. Rané období Joy Division bylo ovlivněno tvorbou Sex Pistols a podobných kapel, ale JD si po krátké době vytvořili vlastní zvuk, což je katapultovalo do role průkopníků postpunku.

Tvorba tehdy ještě nepříliš známých Joy Division upoutala v roce 1977 pozornost Tonyho Wilsona, klíčové postavy tehdejší manchesterské hudební scény, jenž pomáhal dostat do hledáčku širších mas např. kapely Sex Pistols, The Clash nebo Buzzcocks. Wilson se po roztržce s Curtisem rozhodl JD následně pozvat do svého nového pořadu What's On, vysílaného britskou regionální televizí Granada Reports. Záznam z historicky prvního televizního vystoupení Joy Division přináší skladbu Shadowplay, kde kytarista Bernard Sumner používá modifikovanou kytaru Custom Masquerader anglické firmy Shergold, která vznikla odštěpením od společnosti Burns.

Tagy Joy Division

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY