Přejít k hlavnímu obsahu
Jan Hamerský -

10 kapel, které přestály smrt klíčového člena

Chemie uvnitř každé kapely je velmi choulostivá a na úmrtí klíčových postav obzvlášť. Host letošního Festiwallu Josh Middleton pomohl metalcorovým The Architects překonat smrt tvůrčího mozku kapely. To samé se podařilo také v následujících deseti případech.

1. Rolling Stones

Tahounem Stonů v 60. letech byl kytarista, harmonikář a příležitostný hráč na marimbu a sitár Brian Jones. Než ho ale v kapele přetlačil tandem Jagger-Richard s manažerem Andrewem Oldhamem v zádech, jeden ze sedmadvacátníků (Hendrix, Joplin, Morrison aj.) zahynul. Pod vlivem alkoholu a drog se za nepříliš vyjasněných okolností utopil v bazénu.


2. Metallica

Každý slyšel o bouračce u švédského Dörarp. Někteří si dokonce pamatují, co dělali 27. září 1986, když zemřel Cliff Burton, kterému předtím vyhrála partičku s Hammettem karta smrti – Lemmyho pikové eso. Metallica už tehdy byla příliš velká na to, aby padla, tím spíš, že na Jasonu Newstedovi mohli štípat dříví. Bez úžasně vynalézavého basáka už to ale nikdy nebylo ono.


3. AC/DC

Metallicu stihla tragédie v okamžiku triumfu, tour na podporu Master of Puppets. Australané o zpěváka Bona Scotta přišli ještě před natáčením jejich nejúspěšnějšího alba Back to Black. Po hodně divoké pitce zemřel v autě na otravu alkoholem. Ani Scottova mrtvola ale tenhle rozjetý rock‘n‘rollový vlak nevykolejila. Nastoupil Brian Johnson.


4. Ozzy Osbourne

Kytarový hrdina, se kterým Ozzy poměřuje kohokoliv po něm, vždycky byl Randy Rhoads. Kytarista-konzervatorista, spoluautor alb Blizzard of Ozz a Diary of a Madman, jako první metal skřížil s klasicismem. Zahynul při vyhlídkovém letu (1982). Umanutá Sharon Arden, provdaná Osbourne, ale nedopustila, aby jeho smrt zhatila Ozzyho velký návrat na scénu.


5. Alice in Chains

Sedm let to vypadalo, že když se Layne Staley úmyslně předávkoval speedballem (směs heroinu, kokainu a jiné další drogy), že tím odpravil sebe i kapelu. Naštěstí se jeho role zhostil Jerry Cantrell a po návratovém Black Gives Way to Blue přišli ještě The Devil Put Dinosaurs Here a Rainier Fog, srovnatelná s původní tvorbou.


6. Decapitated

Setněte jí hlavu, další naroste. Před loňským neprokázaným obviněním ze znásilnění polskou deathovou hydru zbrzdil jiný zásek. Nadaný bubeník a bratr kapelníka Waclawa Kiełtyky Vitka nepřežil srážku tourbusu s tahačem (2007). Decapitated si následně vzali dva roky volna, a pak vydali tři alba. Žádné se ale nevyrovnalo Organic Hallucinosis (2006).


7. Deftones

Basák Chi Cheng, spoluautor klenotů jako Around the Fur nebo White Pony, po autonehodě (2008) upadl do kómatu. Zemřel na srdeční zástavu pět let poté. Zastoupil ho příležitostný koncertní hráč Sergio Vega. À propos, Deftones na Chengovu podporu uspořádali benefit One Love for Chi (2010) a část Korn, Disturbed, Sevendust a Slipknot natočila Song for Chi.


8. Lynyrd Skynyrd

„Tlupa idiotů paří v letadle na písničku od kapely, která zahnula při leteckém neštěstí.“ Ironii definoval Garland Green neboli Steve Buscemi v Con Airu na příkladu Lynyrd Skynyrd. Popularizátoři jižanského rocku ale přestáli jak havárku, která pro tři spoluhráče byla smrtelná, i pozdější úmrtí členů nové sestavy.


9. Joy Division

Dnes si říkají New Order a hrají synthpop, ale i to se počítá. Kromě epilepsie, která inspirovala jeho slavný pódiový tanec, se duchovní otec postpunku Ian Curtis potýkal také s alkoholismem a depresemi. Oběsil se 18. května 1980 během jedné depresivní epizody. Toto a další chvíle z Curtisova života zvěčnil film Control Antona Corbijna podle memoárů jeho manželky Deborah.


10. Voivod

Neopakovatelnou fúzí thrashe a artrocku stvořil kytarista a bývalý houslista Denis „Piggy“ D‘Amour. Diagnózu rakovina si vyslechl poprvé v roce 1988. Podlehl jí však až roku 2005. Kapela z jeho nápadů žila ještě tři roky, než ho nahradil Daniel Mongrain.

Tagy top Metallica AC/DC Lynyrd Skynyrd Voivod Joy Division Deftones Decapitated Josh Middleton Ozzy Osbourne The Architects Alice In Chains

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY