Přejít k hlavnímu obsahu
Martin Hošna - Út, 19.11.2013 - 00:01

Jednoduchá spletitost Primal Scream

Bobby Gillespie je jedním z frontmanů, kteří se hrdě hlásí k odkazu 60. let, a to nejen hudebně. Pověstný fet, kterému holduje s vrozenou vášní, tentokrát nepřináší jen to špatné, ba naopak díky němu jeho fanoušci nikdy nevědí, co od jeho domovské kapely Primal Scream můžou čekat – jestli rock´n´rollovou nahrávku a la Rolling Stones, příjemnou beatovou elektroniku, punkrockovou revoltu The Clash nebo aktuální indie rock. A co víc, jako jeden z mála se nebojí politických témat, k nimž se vpravdě "undergroundově" vyjadřuje a přitom si rýpne do vlastního vosího hnízda, kdy se nebojí nahlas říct: "Neexistuje žádný umělecký protest."

Ani novince More Light, přestože od založení kapely uběhlo třicet let, nechybí moderní šmrnc a zajímavé aranžmá, tak typické pro Primal Scream. Plnokrevná deska nepostrádá psychedelii, pozitivismus i trip hop, známý ze Screamadelicy, nejslavnějšího povečírkového alba všech dob. Jako i v minulosti dojde na pověstnou elektronickou temnotu plnou společenských i politických komentářů, doplněnou o neurotickou dechovou sekci i bluesovou basou.

Bobby Gillespie přitom naživo umí uhranout publikum jako nikdo jiný. Chraplavým garage rockem roztančí publikum do absolutna, špinavost, vřískot i škádlení diváků k tomu samozřejmě neodmyslitelně patří. Bouře blaženosti si každý vychutná hlavně v prostorách klubu, v němž se smyslnost a hloubka avantgardy pojí v nelítostný hudební proud, který smete kdejakého pochybovače před sebou.

Primal Scream equipment: Apple POWER Mac 9600, Hammond organ, Korg ER-1 Electribe drum machine, Roland SH-101 synth

Tagy Who is frontman Primal Scream Bobby Gillespie
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslo...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY