Přejít k hlavnímu obsahu
Tomáš Kejmar - Po, 01.12.2014 - 08:00

Je lepší klasická, nebo akustická kytara?

Dobrý den, já bych se chtěl naučit na kytaru, můžete mi nějakou doporučit? – Tahle věta zní v obchodech s hudebními nástroji docela často. Většina začínajících hráčů na kytaru má zkrátka jenom představu naučit se hrát, a zdaleka netuší, že pod pojmem "kytara" se skrývá neuvěřitelné množství typů a druhů nástrojů. V základních pojmech rozlišujeme tři základní druhy kytary – klasická, akustická a elektrická. Ponechme stranou elektrickou kytaru, a věnujme se přirozeně znějícím nástrojům. Jaký je mezi nimi tedy rozdíl? V čem se liší klasická kytara od akustické a v čem jsou výhody obou druhů?

Začněme klasickou kytarou, která koneckonců vznikla o nějaké to století dříve (pro hodně lidí se taky vžilo označení španělka). Klasická kytara byla původem určena pro hraní vážné hudby, během posledních sedmdesáti let se nicméně rozšířila do hodně oblastí populární hudby, jako je folk, country, jazz a jiné.

Klasická kytara se na rozdíl od akustické vyrábí převážně v jednotném tvaru, se širokým hmatníkem (cca 53 mm) vhodným pro větší prsty, a s nylonovými strunami, které jsou měkké a neřežou začátečníka zpočátku tolik do prstů jako struny kovové. Navíc jsou klasické kytary vyráběny v pěti velikostech dle věku a dispozic hráče, takže s hrou na klasickou kytaru můžete začít již jako čtyřleté děcko. Pro zajímavost, velikosti se udávají ve zlomcích, tedy od nejmenší kytary je to 1/4, 1/2, 3/4, 7/8 a "dospělácká" 4/4. Klasická kytara je vhodná pro začátečníky, kteří doposud nehráli na žádný strunný nástroj, a učí se první hmaty, prstoklad a práci s prsty a trsátkem.

Akustická kytara (někdy také nazývaná jako westernová nebo jumbo) je zjednodušeně řečeno, trochu vyšší level. Rozdíl oproti klasické spočívá jednak v šíři hmatníku - obyčejně to bývá 42 mm, tedy o centimetr méně než u klasiky, a zadruhé ve výbavě kovovými strunami, které mají silnější zvuk, ale jsou tvrdší na domáčknutí než struny nylonové. Nutno připomenout, že tato nepříjemná vlastnost se dá částečně eliminovat natažením slabších strun, které sice méně zní, ale jsou poddajnější na dohmat – jedná se o kovové struny s označením 9 případně 10 (číslo udává tloušťku nejtenčí struny E1 v setinách palce). Akustická kytara dnes zasahuje v podstatě do všech žánrů hudby - najdeme ji v popu, rocku, jazzu, swingu, country, folku...

Co se týče konstrukce a tvaru akustické kytary – vzhledem k většímu tahu kovových strun na kobylku je přední deska na rozdíl od klasické kytary zespoda vyztužena kříženými žebry, a samotné struny se nenamotávají přímo za kobylku, ale jsou zapasovány skrz kobylku a ozvučnou desku pomocí kolíčků. Šikovná vlastnost pro výměnu strun.

Tvary akustické kytary oproti klasické vycházejí vstříc každému začátečníkovi – je zde na výběr od malých kytar typu Parlor, Folk, Minijumbo přes standardní tvar nazývaný Dreadnought, až po největší kytary typu Jumbo, Grand Auditory, Grand Symphony, Grand Orchestra a Grand Concert. Dalším měřítkem kvality kytary je pak materiál, ze kterého je zhotovena. O obou druzích kytar – akustické i klasické – se dá říci obecně, že jsou zhotoveny buď z překližky, polomasivu nebo celomasivu. Nejlevnější jsou překližkové kytary, jejichž výhodou je víceméně stálý zvuk po celou dobu životnosti.

Dalším stupněm je pak polomasiv, což jsou kytary také z překližky, které ovšem mají přední ozvučnou desku z jednoho kusu dřeva-masívu, což velice podstatně zlepšuje kvalitu zvuku – je silnější, jasnější a znělejší. Nejvyšším stupněm jsou pak celomasivní kytary, jejichž konstrukci tvoří pouze dřevěné pláty z jednoho kusu - tyto kytary se vyznačují nejlepším a nejčistším zvukem ze všech tří kategorií.

Druh dřeva, ze kterého je kytara zhotovena, je další důležitou složkou, která určuje hlavně její výsledný zvuk. Běžně se používá smrkové dřevo, mahagon, palisandr, cedr, javor, dub, akát, divoká třešeň, ale i další dobře znějící exotická dřeva jako koa, bubinga, zebrawood, nato a jiné. Kombinací těchto dřev, kde jiné se použije na přední ozvučnou desku, jiné na luby (boky) kytary a zadní desku, a jiné dřevo na krk, pak vznikají kytary s jedinečným, mnohotvárným a různobarevným zvukem.

Samostatnou kapitolou jsou pak akustické či klasické kytary s výřezem ve spodní části těla pod hmatníkem, kterému se říká cutaway a umožňuje pro sólující kytaristy lepší přístup k posledním pražcům hmatníku. Tento výřez se z valné většiny vyskytuje na kytarách, které jsou vybaveny snímačem a výstupem pro propojení s akustickým kombem, pro případ hraní pro větší publikum či nahrávání zvuku kytary. To už je pro začátečníka trochu "vyšší dívčí", každopádně ale nic nebrání učení na tento typ kytary.

Jakou kytaru tedy pro začátek vybrat? Zopakujme si základní rozdíly: klasická kytaraširoký hmatník, měkčí nylonové struny, slabší zvuk a všechny modely jsou v pěti velikostech tvarově stejné. Akustická kytaraúzký hmatník, tvrdší kovové struny, silnější zvuk a lze vybrat z několika velikostí i tvarů. Ponechme tedy na zcela na úvaze začínajícího hráče, jaký typ kytary zvolí pro své první seznámení se světem hudby. Možností je opravdu hodně, a naštěstí zde neplatí, že správná volba je jen jedna…

Akustická kytara Velikosti klasické kytary Velikosti akustické kytary
Tagy Akustická kytara jak na to Rukověť elektroakustického kytaristy
Absolvent Střední průmyslové školy Strojnické v Praze, už od mládí tíhl k muzice. Hraje na kytaru, baskytaru a tenorové banjo. Od školní kapely se dostal až k tvorbě písňových textů (Denisa Kubová, Miluška Voborníková, David Král, Sunny..). Hrál v několika rokenrolových kapelách,...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY