Přejít k hlavnímu obsahu
Při výběru kytary rozhoduje každý detail, protože při pravidelném hraní se časem projeví každá maličkost
Při výběru kytary rozhoduje každý detail, protože při pravidelném hraní se časem projeví každá maličkost
Zdeněk Lev -

Péče o kytaru #12: jak vybrat kytaru

Významná součást muzikantského života je výběr nového nástroje. Pro někoho ojedinělá záležitost, ale pro mnoho kytaristů to může znamenat celkem běžnou věc. Při výběru nové nebo i bazarové kytary je dobré si dát na mnoho věcí pozor. Vybrat vhodný nástroj není nic snadného. Aby nedošlo k tomu, že si po pár týdnech hraní uvědomíte první nedostatky nového nástroje nebo že vám na kytaře něco nesedí, je dobré si projít základní kritéria, která byste měli při výběru kytary zohlednit.

V první řadě je při výběru kytary nutné zohlednit hráčskou úroveň, na které se zrovna nacházíte. Začátečník vybírá kytary z odlišných úhlů pohledu než pokročilý muzikant, který ví co chce a má výhodu ve svých zkušenostech. Pokud zvolíte výběr nové kytary přímo v hudebninách, zeptejte se přímo odborného prodavače, který se s vámi pokusí vybrat nástroj padnoucí na míru. Abyste docílili volby správné kytary vůči vašim schopnostem a možnostem, nebojte se při zkoušení zeptat ohledně kytary na jakoukoli věc. Každý detail rozhoduje, protože při pravidelném hraní se časem projeví každá maličkost. Výběr je dobré pečlivě promyslet. Dojmy ze zkoušených nástrojů si nechte projít hlavou, například do dalšího dne, poté se můžete do hudebnin vrátit a výběr bude jednodušší. Vzhledem k tomu, že kytaru budete používat dlouhodobě, nemá smysl nic uspěchat, je to jen o vás a kytaře.

Při výběru kytary v hudebninách je dobré ve zkušebně v soukromí vyzkoušet všechny možnosti kytary

Vybírá začátečník

Pro začátečníka je ideální, když má s sebou někoho, komu věří a kdo se v kytarách vyzná. Víc hlav víc ví. Je dobré projít recenze a videa na kytary pro začátečníky. Důležité je spolupracovat s odborným prodavačem. Zde je dobré připomenout dobrou radu: nechte prodavače, ať kytaru před vámi přehraje. Prodavači bývají zkušení kytaristé, kteří předvedou, co která kytara umí. To ocení zejména začátečníci, kteří mnohdy neumí kytaru plnohodnotně přehrát. Svou roli při tom hraje i stud, který je ale při výběru nového nástroje dobré zcela odhodit.

Začátečníci mají obvykle tendenci vybírat kytaru zejména podle vzhledu a ceny. To jsou samozřejmě velice důležité faktory, ovšem je dobré zohlednit i další, například tvar a velikost těla kytary, rozměry krku (radius hmatníku, profil krku či jeho šířku), menzuru a také samotný zvuk.

Podle čeho vybrat tu správnou kytaru

Tvar a velikost těla má nejen své odlišné zvukové vlastnosti, ale také ovlivňuje pocit ze samotné hry. Pokud je tělo kytary pro hráče příliš veliké, jsou zbytečně namáhány ruce a postoj těla člověka u kytary je tak nepřirozený a nezdravý. Při výběru kytary vyzkoušejte co nejvíce tvarů. Díky tomu snáze poznáte kytary, které vám vyhovují.

Pokud vyzkoušíte dvě stejné kytary, zjistíte, že každá z nich má svůj vlastní charakter

Rozměry krku jsou velice důležité jak pro samotný pocit ze hry, tak i pro pohodlnost při hraní. Zadní strana krku, tedy jeho profil či hmat, má několik rozměrů. Profil může tvarem připomínat písmena U, D, C nebo V. Vzhledem k tomu, že má každý kytarista jinak tvarované ruce či odlišnou délku prstů, je důležité najít si svůj vyhovující profil krku. Například rozdíl v tloušťce krku i o 1 mm je citelně znát. To, jaký profil krku daná kytara má, ovlivňuje míru namáhání i náklon ruky při mačkání strun. Radius hmatníku je zaoblení, které hmatník má, což také ovlivňuje pocit ze hry. Další důležitý faktor na krku je šířka nultého pražce, od které se v podstatě dále odvíjí šířka celého krku. Užší krk obvykle více vyhovuje hráčům s menšíma rukama a naopak.

Pokud se vám na některé kytary nehraje dobře, neznamená to nutně, že jsou špatné. Patrně mají rozměry a parametry, které na vaše tělo, ruce a prsty nesedí ideálně. U těchto faktorů je dobré vyzkoušet co nejvíce kytar. Poté, co si najdete vyhovující tvar těla a rozměry krku, můžete svůj výběr zúžit na konkrétnější typy kytar. Takové kytary si můžete dopředu vytipovat i přes web, stačí hledat jejich specifikace a rozměry a poté jít do hudebnin zkoušet pouze konkrétní typy.

Zvuk kytary je další důležitý aspekt, který je třeba zohlednit. Poté, co víte, jaké kytary vám vyhovují, můžete přikročit k testování konkrétních kusů. Zaměřte se na zvukové charakteristiky, vnímejte všechny detaily. Pokud máte své oblíbené hudební styly, je dobré kytaru přehrát právě jimi, aby bylo jasné, jak bude vše dohromady znít. Nejdůležitější je, jak kytara zní právě vám. Pokud například prodavač nebo učitel řekne, že kytara nezní dobře, nemusí to nutně znamenat pravdu.

Nástroj musí padnout do ucha hlavně jejímu majiteli. To, co se jednomu nelíbí, druhému může naopak připadat vyhovující. Hudba je především o různorodosti a o tom, že každé ucho je jiné. Je dobré brát v potaz názory ostatních, ovšem finální rozhodnutí je jen na vás.

Další důležitý faktor při výběru kytary je její vzhled. Pro mnoho kytaristů zásadní otázka. Kytaru a hudbu muzikant nevnímá pouze uchem či pocitem, ale i vizuálně. Každý, kdo hraje na kytaru, s ní obvykle chce i dobře vypadat. Ve vkusu opět platí veliká rozmanitost. Proto najdete na kytarách v hudebninách i u výrobců tolik různých tvarů a barevných kombinací. Proto má každý kytarista jinou kytaru, jiné specifikace, protože každému vyhovuje něco jiného. Vždy je důležité, jak se s kytarou jako celkem cítí její majitel.

Hmatník u nové kytary může vypadat i takto, prpto je dobré vyzkoušet co nejvíce variant

Poslední z důležitých faktorů při výběru kytary je její cena. Překližkové kytary jsou ty nejlevnější na trhu. Jejich kvalita odpovídá užitým materiálům a mnohdy není možné tyto nástroje plnohodnotně seřídit. Polomasivní akustické kytary, tedy kytary s masivní přední deskou, mají již určitou kvalitu. Díky masivní desce je zvuk výraznější a kvalitnější. Výběr takové kytary zaručuje, že bude kytara plnohodnotně seřiditelná, tedy že jí lze optimálně nastavit na míru, což je zásadní předpoklad k dobré spokojenosti při hraní a zlepšování se. Pokud to se hrou na kytaru myslíte vážně, měla by být polomasivní kytara odrazový můstek. Nejkvalitnější a zároveň nejdražší kytary bývají celomasivní. Jsou zárukou perfektního zpracování z kvalitních materiálů a zvukově jsou plnohodnotné a profesionální. Zároveň jsou náročnější na údržbu, díky masivnímu dřevu jsou více náchylné na působení vlhkosti. U elektrických kytar se cena odvíjí od kvality použitých materiálů, tedy dřeva, hardwaru, elektroniky a snímačů.

Aby byla kytara plnohodnotně hratelná, měla by mít kvalitně zpracovaný krk, hmatník a pražce. U kvalitních kytar jsou tyto části vyráběné s větší precizností. U levných kytar se proces výroby zaměřuje především na rychlost a kvantitu, kvalita bývá opomíjena.

Výběr kytary pro dítě

Zvolit vhodnou kytaru pro dítě, bývá pro rodiče velice obtížný a také zodpovědný úkol. Obvykle dítě, pokud je začátečník, neumí posoudit, zda je kytara vhodná či ne. Je dobré se vždy poradit s odborným prodavačem popřípadě s učitelem, který umí posoudit zejména velikost kytary, která je pro dítě vhodná. Nemělo by se například stát, že dítě, které by mělo hrát na půlkovou kytaru, odejde z hudebnin s kytarou o jiné velikosti.

Pro dítě je důležité, aby se mu na kytaru dobře hrálo, tělo nástroje nebylo příliš veliké a aby mu do ruky seděl rozměr a profil krku (hmat). Každé dítě má jinak velkou ruku a jinak dlouhé prsty, proto je důležité vyzkoušet více nástrojů s odlišnými rozměry krku. Klasická kytara s nylonovými strunami je pro prsty a šlachy méně zatěžující než kytara s kovovými strunami. Pokud by volba padla na kytaru s kovovými strunami, je dobré používat pro začátek slabší struny, například desítky, u elektrických kytar devítky.

Oblíbené jsou v dnešní době limitované edice, které si můžete pořídit i jako investice do budoucna

Výběr kytary mnohdy dojde do bodu, kdy se rodiče rozhodují, zda koupit lepší a dražší kytaru, i když dopředu neví, jestli bude dítě hrát dobře a pravidelně a zda ho kytara bude bavit, nebo zda pořídit pro jistotu levnější a méně kvalitní kytaru s tím, že pokud ho bude hraní bavit, tak se časem pořídí kvalitnější kytara.

Z mé zkušenosti, jakožto kytarového technika, je pro budoucí kytarový vývoj dítěte tato otázka zdaleka nejdůležitější. Aby bylo pochopitelné proč, je dobré si uvědomit určité zákonitosti.

Při koupi levné kytary se určitá suma peněz ušetří, ovšem na úkor kvality. Velmi levné kytary se obvykle nedají plnohodnotně seřídit. Vlivem nekvalitních materiálů a zpracování nemá obvykle kytara dobrý zvuk ani dlouhý dozvuk tónů (sustain). Profil krku bývá nepravidelný a nevhodný pro dětskou ruku. Při těchto aspektech bývá výsledek takový, že se dítěti na kytaru nehraje dobře a hraní ho nebaví (kytaru nelze seřídit, nevhodné rozměry nepadnou do ruky, což je zátěž pro prsty a šlachy) a výsledný zvuk není optimální. To mívá za následek nechuť k dalšímu cvičení. Rodiče se poté mylně domnívají, že hraní na kytaru dítě nebaví nebo že nemá potřebné vlohy a samotného hraní se tak brzy zanechá. Dochází tedy k opačnému efektu než při výběru levné kytary, tedy k tomu, že se ušetřily peníze, ale dítě tím bylo od hraní odrazeno.

Při výběru kytary můžete vyzkoušet i více druhů aparátů, ideálně podobný tomu, který používáte. Snáze poté odhadnete zvuk kytary

Při opačném případě, kdy padne volba na dražší a kvalitnější kytaru, i při nejistotě, že dítě u hraní dlouhodobě vydrží, je možné kytaru plnohodnotně seřídit dítěti na míru, aby byl pocit ze hry optimální a aby byl dán prostor pro zlepšování. Dítě se může učit na vhodný nástroj, který mu padne do ruky. Je tedy předpoklad, že u hraní vydrží. Při kvalitním vedení ze strany učitele se tento předpoklad ještě zvyšuje.

Pro i tak váhavé rodiče je možný určitý kompromis, tedy vypůjčení si kytary od učitele či vzdělávací instituce. Obvykle lze zapůjčit kvalitnější nástroj, který je možné vždy vrátit zpět, pokud by se dítě rozhodlo v hraní nepokračovat. Investice je tedy obvykle menší než zakoupení vlastní kytary. Ovšem na zapůjčenou kytaru musíte dávat obzvlášť velký pozor. Pokud by naopak například po půl roce učení chtělo dítě dále hrát, rodiče poté nemusí mít obavu z pořízení vlastního a kvalitního nástroje.

Při nákupu si nechte kytaru seřídit

Při výběru kytary je ideální požádat o její seřízení. Na seřízené kytaře snadno poznáte její zvukové vlastnosti a charakter, zda nemá výrobní vadu či zda vyhovuje přímo vám po všech výše zmíněných stránkách. Hra na seřízenou kytaru dovoluje plnohodnotné rozvíjení hráčských schopností.

Tagy Péče o kytaru jak si vybrat kytaru

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Zdeněk Lev
Jsem kytarový technik v Kytary.cz a mám dlouholeté zkušenosti s kompletním kytarovým servisem. Specializuji se na servis a ověřování originality vintage, sběratelských a bazarových kytar a rád předávám získané zkušenosti dál. Rukama mi prošlo tisíce nástrojů a těší mě, že můžu…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY