Přejít k hlavnímu obsahu
Pokud jste unavení, raději si chvíli dejte šlofíka
Pokud jste unavení, raději si chvíli dejte šlofíka
Petronius - Ne, 29.03.2015 - 08:00

Jak se připravit na nahrávání ve studiu IV

Máme před sebou posledních pár postřehů, aby vaše nahrávání ve studiu proběhlo v klidu a nebáli jste se tam zase vrátit. A vy přece chcete být kapelou s profesionálním přístupem, kterou studio nerozhází.

Na konečném výsledku se na každý pád podílí hodně faktorů a je dobré žádný z nich nepodceňovat. Za léta, co se motám okolo hudby, jsem se setkal s mnoha podivíny, skutečnými umělci, lidmi, kteří neuměli vůbec nic, ale také těmi nadanými genialitou. Nejinak tomu bylo ve studiu.

Není podstatné, jestli jste ještě úplní začátečníci, nebo už něco máte za sebou. Ze všech, které jsem měl tu čest ve svém studiu potkat, si nejvíce vážím těch, kteří do nahrávání vnesli pohodu a klídek. A to i ve chvílích, kdy se zrovna nedařilo.

Hudebníci věci neznalí mají často zkreslené představy o možnostech záznamu. Předně nepodléhejte žádným fámám ani "zaručeným" radám na YouTube. Hrajte jako o život, neflákejte své party a opravdu dejte do placu celý váš um a kreativitu. Nespoléhejte se na to, že ONO SE TO NĚJAK UDĚLÁ PŘI MIXU! Je to cesta do pekel. Vždy vás to aspoň zdrží (tedy zvukového mistra) nebo sestříhaný mišmaš bude znít divně.

Zapomeňte na vtipný požadavek, který je už asi legendou (stává se to dost často). Kytarista vytáhne CD a požaduje stejný zvuk, jaký má jeho hvězda. Jenže vybalí ušmudlanou, neladící kytaru za patnáct stovek a pochlubí se kombem, které sotva zvládne reprodukovat neurčité parodie zvuku.

Jednou jsem točil kapelu, kde bubeník dovezl bicí ve stavu šrotu. Bez přehánění měl plesnivé korpusy a vnější blána na kopáku měla několik děr a prasklin. Strunění rytmičáku sestávalo asi ze tří pružin, ostatní jen tak volně plandaly. Byla to katastrofa, ale vydolovali jsme z té hrůzy nemožné. Hrálo to! Ale on celou dobu i při míchání jen prudil a nedokázal pochopit nemožnost svých nároků.

I pro mě to bylo poučné. Příště jsem už podobné andílky buď rovnou poslal pryč, nebo jim nabídnul zapůjčení kvalitního nástroje! Ani v tom nejvěhlasnějším studiu na světě to jinak prostě nejde!

Inspirací mohou být zkušení Longital: nové CD nahrávali jako na koncertě, s cílem v hudbě zachytit život, bez aditiv a konzervantů.

Výsledný zvuk CD ovlivňuje jistě kvalita nástrojů a aparatur věhlasných značek, ale zásadní je hlavně GENIALITA NÁPADU, TALENT INTERPRETA, VÝBĚR STUDIA A DOBRÉHO PRODUCENTA. Ano, funkce producenta je opravdu zásadní a bohužel v naší zemi dost podceňovaná a nedoceněná.

Nahraný materiál na místě rozhodně míchejte s několikadenní přestávkou, nejlépe týden až dva od nahrávání. Nenechejte se ohromit velmi hlasitým poslechem! Při velkých hlasitostech nepoznáte, jestli nahrávka není v některých frekvenčních pásmech hluchá.

Dílo si pokud možno poslechněte NA CO NEJVĚTŠÍM POČTU PŘEHRÁVACÍCH ZAŘÍZENÍ (v autě, na mpétrojkách, notebooku, domácím kině, diskotékové aparatuře apod.). Mějte na kontrolní poslech dost času a NEPOSPÍCHEJTE. Pokud jste unavení, raději si chvíli dejte šlofíka.

Jestli patříte k movitější části muzikantstva, nechejte mastering udělat ve specializovaném studiu. Pozor dejte hlavně na dnes oblíbenou honbu za co nejvyšší hlasitostí. Kompresí stlačená nahrávka bude sice znít nahlas, ale zploštěně: stejně jako při poslechu přehnanou kompresí totálně zlikvidujete dynamiku nahrávky.

MĚJTE REÁLNÉ CÍLE. Budete-li si chtít svoje songy vydat na CD, nepodceňte propagaci. Oslovte své fanoušky o pomoc s výrobou bookletu, informujte svět pomocí fotek a komentů, že točíte největší CD za posledních 50 let. Propagujte často, ale nezahlcujte posluchače tisíci odkazy a videem, buďte vtipní a nevtíraví!

Když chcete vyrobit více kopií, zvolte raději VYLISOVANÁ CD. Je to sice dražší, ale kvalita ve srovnání s výpalky je nesrovnatelná. Pokuste se vše dobře zorganizovat, a tím se vyhněte zbytečným stresům, které napomáhají nechtěným chybám.

Přeji vám mnoho šťastných nápadů, plné sály, hodně dobrých kamarádů a nezapomenutelných hitů. V případě individuálních dotazů se s klidem obraťte na web našeho studia quasi. Hrajte, zpívejte, skládejte a DEJTE DO TOHO ZE SEBE VŠE. Jistě se pak najde někdo, komu uděláte radost.

Tagy studio
Hudebník, majitel nahrávacího studia. http://equasi.cz/
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY