Přejít k hlavnímu obsahu
Anna Mašátová -

Jak nedostat osypky z vánoční muziky

Každoročně probíhající stížnosti na koledy přehrávané v obchoďácích jsem vlastně nikdy nechápala, z krámů vyhání zpravidla duc duc mixy, dudlajdá mě milosrdně míjelo. Jenže letos nepříjemně doběhlo.

Tvrzení o promyšlených obchodních strategiích udržujících zákazníky v radostném nakupování, berou v tuzemských chrámech konzumu za své. Člověk si časem zvykne na ledasco. Mikuláše nahrazující velikonoční vajíčka ihned po skončení veder, vánoční osvětlení rozvěšované s padajícím listím, ale koledy přehrávané z cédéček za 49 korun jsou nejspolehlivější zbraní hromadného znechucení.

Přitom kvalitních vánočních alb vyšlo v tuzemsku dost, není nutno se dojímat u Mariah Carey, Lennona nebo Wham!, i když je nostalgie v tomto čase povolena. Tudíž mi dovolte pár tipů na smysluplnou vánoční muziku, při jejímž poslechu se vám nechce mlátit hlavou o stěnu.

Zapalování svic na adventním věnci může mít nejrůznější podkresbu, u nás doma se dodnes točí Adventní písně a koledy Marty Kubišové s bratry Ebenovými. A to pěkně po hipstersku z šumící kazety, neboť Supraphon překvapivě nevydal reedici na modernějším nosiči.


S moravskými koledami se originálně vypořádala Iva Bittová na desce Kolednice.Rybovka. Coby dítěti se mi protivila, dnes platí “odříkaného chleba největší krajíc”. Bez České mše vánoční, zkomponováné Janem Jakubem Rybou roku 1796, nejsou Vánoce. Abych byla přesnější – bez stařičké nahrávky Pražského filharmonického sboru pod vedením dirigenta Lubomíra Mátla.

Bambini di Praga. Dnes bohužel sbor nechvalně proslavený otřesným případem zneužívání, svého času však světoznámý soubor, jehož desky okouzlí dodnes. Alba České koledy I a II i spolupráce na Moravských koledách s Hradišťanem jsou geniální. Omluvte však vizuální kvalitu videa na YouTube.


Půlnoční hitovkou navždy.


Abychom si nehráli jen na domácím písečku. Pokud si nepotrpíte na klasiku, sáhněte po Stingovi a jeho deváté studiovce If on a Winter's Night.


Robert Allen Zimmerman si asi potrpí více na Chanuku, nicméně jeho mešuge klip Must Be Santa nelze nezařadit.Vynikající výběry má vydavatelství Putumayo – třeba Vánoce ve stylu New Orleans......nebo jazzu a blues.


Pro cyniky, alkoholiky a milovníky je tu vždycky ještě Billy Mack... Christmas is All Around.


P. S.: Na Silvestra neblázněte, AG Flek o tom ví svoje. Štastné a veselé!

Tagy Glosa

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

anna
Hudební publicistka, manažerka a historička umění. Je editorkou pořadu ArtCafé Českého rozhlasu Vltava a zástupkyní šéfredaktora kulturního magazínu Uni, její články kromě Frontmana naleznete také v Harmonii, Full Moonu, Sparku, Lidových novinách aj. Působila na pozici Head of…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY