Přejít k hlavnímu obsahu
Kapela Sněť si na Andělech nebrala servítky | Foto: Ceny Anděl
Kapela Sněť si na Andělech nebrala servítky | Foto: Ceny Anděl
Zdeněk Neusar -

Jací byli Andělé? Se Stypkou přišlo dojetí, nepokazila ho ani děkovačka Uhlíře

Prostory Veletržního paláce Cenám Anděl prospěly. Stejně jako moderátor Martin „Mikýř“ Mikyska, který ve většině momentů působil pohotovým, nenuceným dojmem. Nejdojemnější z celého večera mně přišly chvíle spojené s Davidem Stypkou. Ten zvítězil v kategorii sólový interpret, kde si zopakoval svůj úspěch z roku 2017. Nahrávka Dýchej jeho kapely Bandjeez se stala deskou roku a zabodoval taky singl Farmářům. Silná slova pronesla Stypkova žena, maminka i spoluhráči.

Už dopředu bylo jasné, že minimálně jednu z nominací David Stypka promění. Album Dýchej hluboce zasáhlo i mě samotného – od jeho vydání se k němu vracím i několikrát týdně, byť zpravidla poslouchám věci z úplně jiného ranku. „I bez smutných okolností, které provázely jeho vznik, je to mimořádné album, na kterém David znovu připomenul, že popová nahrávka nemusí být triviální, ale s chytlavostí se naopak může vázat i vnitřní síla, hloubka a duše,“ podepisuju slova předsedy rady České hudební akademie Honzy Vedrala.

K hudební produkci, jež celý slavnostní večer letošních Andělů provázela, můžeme mít své výhrady. Ve výsledku ale byla vystoupení Mirai, Smacka, Davida Kollera nebo Kateřiny Marie Tiché s kapelou Bandjeez velmi důstojnou hudební složkou večera. Hlavní čas v České televizi si prostě žádá své. Prostor se svým přímočarým songem Putin je vrah dostal i Pokáč a silné emoce vyvolala také vzpomínka na Miro Žbirku.

Andělé vedení stávajícím realizačním týdem už několik let zosobňují reprezentativní zachycení stavu, ve kterém se domácí mainstreamová produkce v daném okamžiku nachází. Jako zjevení pak stále působí předávání žánrových cen přímo v rámci večera. Nese to s sebou jistá rizika, nejnověji nepřevzetí ceny v kategorii Rock kapelou Sněť, pranýřující v přímém přenosu OSA. I to ale k podobnému ceremoniálu patří. „Tenhle vstup byl úplně nejvíc... Už teď je SNĚŤ legendární! ... a to já jsem u OSA... a jsem za to ráda. Jde ale spíš o to, že se po dlouhé době do téhle ankety vrátilo více naturalu a drivu,“ trefně zaglosovala na svém facebookovém profilu Vladivojna La Chia.

Je na každý pád moc dobře, že i hudebníci s tak odlišnými přístupy dokážou stanout ve společném prostoru na jednom pódiu. Právě možnost vzájemné komunikace a otevřenost (nejen) napříč různými hudebními scénami je cesta, jak se nám všem společně může žít líp. A palec nahoru si organizátoři zaslouží i za kategorii Slovenské album.

Za jediný opravdu nepovedený, bizarní okamžik Andělů považuji děkovačku Jaroslava Uhlíře uvedeného do Síně slávy. Sám Uhlíř se totiž ke slovu prakticky nedostal. Všechno za něj odmluvila jeho žena-psycholožka, která se nezdráhala hovořit zejména sama o sobě. I to se ale nakonec dalo přežít. Koneckonců není nutno, není nutno, aby bylo přímo veselo. Hlavně nesmí býti smutno, natož aby se brečelo. A k pláči, nepočítám-li řadu hraničních okamžiků dojetí, bylo tohoto večera opravdu daleko.

Laureáti ocenění Cen Anděl 2021 | Zdroj: Ceny Anděl

Tagy Glosa Ceny Anděl

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Zdeněk Neusar
Muziku miluju. Aktivně se kolem ní pohybuju už od druhé poloviny devadesátých let, kdy jsem začal organizovat první koncerty a vydávat fanzin. Frontman a jeho vedení pro mě byla a je výzva. Cesta dál. Znát mě můžete i z Radia 1 nebo festiva…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY