Přejít k hlavnímu obsahu
Svět i díky Davidovi můžu vnímat jako místo, kde se za žádných okolností nehází flinta do žita | Foto: Universal Music
Svět i díky Davidovi můžu vnímat jako místo, kde se za žádných okolností nehází flinta do žita | Foto: Universal Music
Zdeněk Neusar - Ne, 10.01.2021 - 22:00

David Stypka české scéně bude chybět

Celý den myšlenky na něj nemůžu dostat z hlavy. Už před pár měsíci jsem uvěřil, že David Stypka boj se svou nemocí vyhrál. Bohužel, opak je pravdou. Dnes zemřel – a na takovou zprávu jsem vůbec nebyl připravený.

Davidův odchod mě zasáhnul. Byl jsem přesvědčený, že svou nemoc zvládne, moc jsem mu to i vzhledem k jeho (taky) třem dětem přál. Byl přece o tři roky mladší než já... K obědu jsme si s dětmi na chatě pustili jeho hudbu – a symbolicky tak uctili jeho památku.

Poprvé jsem s Davidem přišel do kontaktu před sedmi lety na tiskovém oddělení ministerstva dopravy, kdy pro nás jako grafik zpracovával malou osvětovou kampaň pro plavce a vodáky. Tehdejší opavský kolega Honza, který ho na práci najal, mluvil o tom, že je taky šikovný muzikant. Od té doby jsem Davida konečně zaregistroval i jako sympatického hudebníka. Ještě více než muzikant mě ale David později zaujal jako člověk – od okamžiku, kdy jsem s ním měl možnost se pobavit osobně před dvěma lety na Festiwallu. „Ta myšlenka stříkala lidskostí a já jsem začal být zvědavý,“ napsal David ve své frontmanské glose Znovu a s radostí do svého Banátu. Přesně takovou lidskost jsem tehdy v Modřanech cítil i z něj samotného.

Poslední rok mě David v médiích opakovaně dojímal svým otevřeným vyprávěním o boji s rakovinou, svou pokorou i nadějí, kterou rozdával dál. Přemýšlím o něm jako o člověku, který mě inspiroval už jen tím, že těžké chvíle dokázal přetavit v něco hezkého – který pochopil, co je v životě opravdu důležité a že má cenu za to bojovat.

David ve svých jednačtyřiceti zápas s nemocí nakonec prohrál. Své ženě, dětem, všem blízkým i celé české hudební scéně bude chybět. Svět kolem nás ale i díky němu můžeme vnímat jako místo, kde se za žádných okolností nehází flinta do žita. Davide, díky, tento postoj se nám dost možná ještě bude hodit...

Tagy nekrolog David Stypka

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Zdeněk Neusar
Muziku miluju. Aktivně se kolem ní pohybuju už od druhé poloviny devadesátých let, kdy jsem začal organizovat první koncerty a vydávat fanzin. Frontman a jeho vedení pro mě byla a je výzva. Cesta dál. Znát mě můžete i z Radia 1 nebo festiva…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY