Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

IKM Z-TONE Buffer Boost a Z-TONE DI

Společnost IK Multimedia uvedla na trh dvojici hardwarových modelů Z-TONE Buffer Boost a Z-TONE DI, využívajících patentovanou vysokoimpedanční technologii, použitou u cenami ověnčené zvukové karty IKM AXEI/O navržené pro nahrávání kytar. Jak je částečně patrno z názvu, první jmenovaná verze kombinuje předzesilovač a DI box, zatímco druhá varianta sdílí s Buffer Boostem pouze DI obvod, ale přidává praktickou funkci skokového útlumu výstupu.

Z-TONE Buffer Boost ve formě efektového pedálu disponuje kvalitním nástrojovým preampem s nízkošumovými obvody a specifickou topologií pro bezproblémovou kompatibilitu s různými typy kytar. Buffer sekce, eliminující propady a interference kytarového signálu způsobené např. dlouhými kabely či množstvím efektů a jejich propojek v pedalboardu, disponuje okruhem Z-TONE s impedančním ovladačem Sharp/Bold.

K výběru jsou mody pro nástroje s pasivními snímači (1MOhm až 2.2 kOhm) nebo aktivní elektronikou a volit lze buď zvukově neutrální cestu Pure nebo kanál Class-A JFET přidávající signálu hřejivější témbr a harmonické složky. Potenciometr Gain má rozsah +-8 dB, parametr Boost nabízí zdvih až + 10 dB, dynamický rozsah dosahuje limitu 114 dB a frekvenční odezva je dána mantinely 5Hz až 30kHz.

Konektivita sestává z kytarového vstupu, linkového a hlavního jackového výstupu a také galvanicky odděleného výstupního XLR konektoru s odepínáním uzemnění a phantomovým napájením 48 V. Krabička o rozměrech 10.8 x 12 x 5.8 cm je osazena footswitchi Bypass a Boost, zdířkou pro standardní 9V DC adapter a pedál je možno napájet i baterií. Oficiální cena se pohybuje okolo 170 eur.

Z-TONE DI představuje v podstatě desktopové provedení předchozího modelu, ovšem bez funkcí Bypass a Boost. Aktivní DI box s bytelným šasi nabízí identickou impedanční jednotku s kytarovým vstupem plus linkovým výstupem pro přímé propojení např. se zesilovačem a u symetrického XLR konektoru přidává i pad-tlačítko snižující hladinu signálu o -20dB. Napájení je omezeno na phantom nebo baterii, jejíž výsuvná šachta je zapuštěna do zadní strany krabičky.

Cena Z-TONE DI s rozměry 13.7 x 15.8 x 4.5 cm a hmotností 950 g byla nastavena na cca 150 eur, podobně jako u Buffer Boostu je součástí balení také licence na známý firemní software AmpliTube 4 a plug-iny z kolekce T-RackS Custom Shop obsahující ekvalizery, masteringovou sekci, kompresory, limitery, reverby, de-essery apod.

Tagy IK Multimedia IKM Z-TONE Buffer Boost IKM Z-TONE DI

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY