Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Zvukové karty IKM iRig HD X a iRig USB

Série iRig z produkce společnosti IK Multimedia patří dlouhobě mezi nejoblíbenější kompaktní zvukové karty primárně určené pro nahrávání el. kytar a baskytar. K nejnovějším modelům se řadí verze iRig HD X a iRig USB, které se kromě kvalitního zpracování audio signálu a intuitivního ovládání samozřejmě mohou pochlubit kompatibilitou s firemním softwarem, včetně modelingových a efektových aplikací AmpliTube 5 SE, TONEX SE či DAW Ableton Live Lite pro systémy Mac, PC, iOS, dodávaných společně s kartami.

Stejně jako předchozí iRig HD 2 zachovává i varianta HD X 24bitový zvuk s vzorkovací frekvencí 96 kHz, výstup pro zesilovač nebo sluchátkový / monitoringový minijack a přidává nové funkce, které kytaristům a baskytaristům zajistí hraní i nahrávání na nejvyšší úrovni. Veškeré ovládání je řešeno pomocí jediného optimalizovaného potenciometru a nástrojový vstup má vysokoimpedanční obvod pro bezproblémový záznam.

IKM iRig HD X s nově tvarovým šasi a barevnými LED indikátory signálu, které zároveň slouží jako ladička, dostal kromě jiného také průlomovou funkci IK Loopback +, umožňující nahrávání či streaming z AmpliTube do jakékoliv jiné aplikace bez ohledu na kompatibilitu. Poprvé tak můžete streamovat přímo do Instagramu, Facebooku a dalších aplikací. Součástí balení je jak zmíněný software, tak i potřebná kabeláž (konektoty USB-C a Lightning).

Verze IKM iRig USB kombinuje všechny oceňované funkce iRigu 2, ale jak název napovídá, najdeme zde port USB-C pro flexibilní připojení k různému hardwaru, včetně novějších notebooků Mac, iPadů nebo iPhonů 15. Model osazený AD/DA převodníky 24-bit/44.1, 48 kHz lze prostřednictvím sady Apple Camera Connection Kit spárovat i se starším zařízeními Applu vybavenými konektorem Lightning.

Výstup pro zesilovač opatřený přepínačem FX/Thru může, podobně jako u HD X, pracovat ve dvou režimech, což znamená, že jej lze za prvé nastavit tak, aby přenášel zpracovaný signál, vycházející ze zařízení, zpět do nástrojového zesilovače. To je ideální pro využití s aplikacemi AmpliTube, TONEX apod. Druhou volbou je zrcadlení vstupního signálu do Amp Outu pro použití např. klasických pedálů zařazených před zesilovačem.

iRig USB, zvládající vstupní signál s úrovní až + 13.5 dB, nabízí vše, co potřebujete pro hraní, cvičení a nahrávání na jakémkoli zařízení s neomezenými, ultrarealistickými tóny, které v případě aplikace TONEX zahrnují dvě stovky presetů s prémiovým modelingem zesilovačů, boxů a efektů vytvářených pomocí technologie AiMM (Ai Machine Modeling). Další vzorky je možno stahovat ze sítě ToneNET. Česká cena karty IKM IRig HD X se pohybuje okolo hranice 3900 Kč, verze iRig USB vyjde na cca 1900 Kč.

Tagy IK Multimedia IKM iRig HD X IKM iRig USB

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY