Přejít k hlavnímu obsahu
Dělání hudby má být hlavně o radosti. Bára Zmeková, Prokop Holoubek i Kateřina Nováková v našem panelu o dělání hudby nešetřili úsměvy. | Foto: Jan Nožička
Dělání hudby má být hlavně o radosti. Bára Zmeková, Prokop Holoubek i Kateřina Nováková v našem tematickém panelu nešetřili úsměvy. | Foto: Jan Nožička
Zdeněk Neusar -

Hudba v roce 2023: překonávejte své mety a buďte v ambicích světoví

Z našeho pohledu by rok 2023 mohl být opravdu dobrý. Už proto, že 6. června 2023 v JazzDocku společně s vámi oslavíme deset let fungování našeho magazínu. Ještě předtím, než budeme oslavovat, bychom vám do nového roku ale rádi něco popřáli. Na otázku „Co byste chtěli popřát českým muzikantům do roku 2023?“ odpovídali ve Frontmanu nejčastěji publikující autoři a autorky.

Aby vaše duše hořely touhou tvořit

Muzikant potřebuje publikum. Muzikant potřebuje inspiraci. A muzikant potřebuje... drogy? To taky, ale spíš jsem měl na mysli drogy v podobě motivace, úspěchu nebo prostého naplnění z tvorby. Každý to máme trochu jinak, ale pokud vás někdy posedla hudební múza, už tušíte, že největším darem je možnost popustit uzdu, cítit svobodu a divokost naší tak často spoutané duše, kterou hudba probouzí. Chtěl bych všem muzikantům popřát dostatek všech tvůrčích elementů pro jejich tvorbu. Aby vaše duše hořely touhou tvořit, aby vaše publikum žíznilo po nových písničkách a abyste hráli na nových, nevšedních místech, objevovali šílené zvuky a vůbec… abyste nikdy nevyrostli a nestali se z vás hranaté bytosti říkající si zodpovědní občané. (Marek Bero)

Za každou prasklou strunu na koncertě tři nové nápady na písničku

Klasikářům přeju víc otevřenosti vůči hraní bez not a improvizaci, DIY muzikantům víc odvahy dozvědět se něco z hudební teorie. Věčným sběračům gearu, inspirace i hudební kuráže víc živýho hraní. A některým, kteří naopak hrají hlava nehlava, až se jejich sláva kýče či mamonu dotýká, zase víc sebereflexe. A všem hlavně pohodu uvnitř kapely, spoustu hraní na dobrých místech, prima pořadatele i publikum... a za každou prasklou strunu na koncertě tři nové nápady na písničku. (Anna Marie Hradecká)

Vyrazit s kůží na trh není žádná ostuda

Českým muzikantům, alespoň těm, jejichž tvorba není jen čistokrevný kalkul, podle mého názoru nechybí invence ani originalita. Často jim ale schází tah na branku a schopnost vykročit ze své bubliny směrem k širšímu publiku – aniž by tím samozřejmě popřeli sami sebe. A tak jim do roku 2023 přeji hlavně dost odvahy a energie k sebeprezentaci a spoustu neotřelých nápadů, jak na to, co dělají, upozornit ostatní. Čekání na to, že se vaše hudba prosadí jaksi sama od sebe, může být k uzoufání dlouhé. A vyrazit s kůží na trh není žádná ostuda. (Milan Šefl)

Buďte ve svých ambicích světoví

Moje přání je hlavně pro český muzikanty: buďte ve svých ambicích světoví. A hledejte další muzikanty, kteří vašim ambicím stačí. Je jich dost, nebojte. A nebojte se, že vaši bývalí spoluhráči kvůli odmítnutí zahořknou, to je první krok ke kariéře hudebního pisálka. (Honza Hrbek)

Překonávejte sami sebe a svoje mety

Českým muzikantům bych do roku 2023 chtěla popřát zejména hodně inspirace a neustávající motivace překonávat sami sebe a svoje mety. Ať už jste „velká kapela“ a místo O2 areny si chcete troufnout na Eden, nebo začínající banda, která teď poctivě zkouší na svůj první koncert, vždycky je to o té samé vůli jít dál, mířit výš a být lepší. Možná totéž napíší i kolegové z redakce, ale opravdu si myslím, že po dvou letech kultury s ručením omezeným je teď ten správný čas do toho prásknout a zase to rozjet do plných. Rozhodně však s pokorou a vědomím toho, že přízeň fanoušků a přítomnost kultury není samozřejmostí. (Nikola Kandoussi)

„Bez hudby by pro mě byl život prázdnotou.“

Tento citát nepronesl žádný hudebník, ale spisovatelka Jane Austenová, s níž nelze jinak než souhlasit. Jedině hudba dokáže uchvátit natolik, že dokáže spojovat napříč generacemi, nebo promlouvat v situacích, kde slova selžou. Podobně jako soundtrack k bezva filmu i hudba podtrhuje každou fázi našeho života a melodie, kterou vy, muzikanti, tvoříte, nás přivádějí zpět ke konkrétním prožitkům. Proto rozhýbejte svět kolem sebe i v roce 2023 a zůstaňte s námi! Přeji všem přiměřeně naladěné struny. (Martin Hošna)

Plodně obcujte s hudebními múzami

Muzikantům bych rád popřál upřímný zájem o jejich tvorbu ze strany posluchačů i médií. A to nejen o jejich koncerty, ale také o jejich studiové snažení. A samozřejmě plodné obcování s hudebními múzami. (Pavel Zelinka)

Šiřte radost a nebojte se poukazovat na problémy okolo nás

Prajem hudobníkom v roku 2023, aby sa nedali zlákať vidinou rýchleho zisku, ale poctivo sa venovali vlastnej tvorbe. Aby svojou hudbou šírili radosť, ale zároveň sa nebáli poukazovať na problémy okolo nás. A nakoniec im prajem, aby si ich hudba našla miesto v srdciach fanúšikov. (Radovan Vrška)

Makejte na sobě, ale neberte se zas až moc vážně

V loňském roce se po covidové nudě konečně rozjely koncerty, takže si kapely zase mohly užívat to, co mají nejraději, tedy hraní naživo. Do roku 2023 bych tedy všem muzikantům chtěl popřát hodně hraní, vydařených akcí a pokud možno už žádná další omezení. Dále taky hodně kreativity a nových nápadů při skládání muziky. Dělejte věci od srdce, nechte se inspirovat, mějte uši a oči otevřené, okolo nás je spousty vynikající muziky. Obrňte se trpělivostí, protože ta je u hudby asi tím nejdůležitějším, makejte na sobě, ale neberte se zas až moc vážně. (Petr Adamík)

Radujte se z hudby

Českým muzikantům a muzikantkám bych do roku 2023 popřál pevnou vůli, ochotu na sobě pracovat, spoustu vydařených koncertů, dobrý zvuk, otevřenou mysl, pokoru podpořenou nezbytnou sebereflexí a především radost z hudby. (Leon Skucius)

Objevujte, koncertujte a buďte zdraví

Rád bych muzikantům do dalšího roku popřál co nejvíce dobrých hudebních objevů, užitých koncertů a hlavně pevné zdraví, protože třeba bez takových zdravých uší si člověk moc muziky neužije :-) (Vít Vojík)

Nenabízejme jenom hudbu, ale komplexní zážitky

Muzikantům bych do 2023 popřál dostatek kreativity. Ve světě, kde šedý průměr nemilosrdně převálcuje umělá inteligence (což v přímém přenosu vidíme třeba v grafice), ji budeme potřebovat jako sůl. Kreativní lidský mozek ale naštěstí žádná AI nemůže zcela nahradit, takže se i v roce 2023 těším na podobně elektrizující multimediální akce na nevšedních místech jako byl loni například kytarový recitál Milana Bátora ve vile Tugendhat nebo němý film s živým soundtrackem Honzy Žambocha. Stejně tak ani skvělý music gear od šikovných výrobců žádná umělá inteligence nevymyslí. Takže nenabízejme jenom hudbu, ale komplexní zážitky a nemám o nás strach. (Hynek „Dr.Hyenik“ Stančík)

Prostě hrajte a tvořte

Číslování roků slouží pouze k přehlednějšímu katalogizování vzpomínek. Vnímání času je čistě subjektivní záležitost, takže přeju všem tvůrcům, hudebníkům a hráčům, aby se co nejčastěji ocitali v tom krásném prostoru bez času, kdy hrají a skládají. Je to moment, kdy se Země zastaví a molekuly vzduchu kolem vás rozvibrují zvuky tónů z vašich nástrojů, pak se může udát skoro cokoliv. Ne, nezbláznil jsem se, nebojte. Všechno ostatní máte, nástroje jsou nejdostupnější za řadu let, internet přetéká workshopy a tutoriály, publikovat můžete bez omezení, nebo cenzury, a lidé se touží bavit, družit a sdílet. Tak se s nimi spojte, dejte jim to nejlepší ze sebe a s pokorou přijměte vrácenou energii. Zkuste pohnout vesmírem – a nemusí to hned být ten nekonečný, stačí nadchnout partu spolužáků, roztancovat hospodu, nebo získat nové sledě na Spotify. Prostě hrajte a tvořte. (Dušan Krejdl)

Buďte dobře naladění i v dobách nelehkých

Do roku 2023 přeju tři věci. Zaprvé houževnatost, protože ještě nejsme z krize venku – tím myslím všichni, kluby, pořadatelé a muzikanti. Zadruhé podporu lidí, kteří pochopí, že bez nich koncerty, písničky a nahrávky prostě nebudou, že pokud zůstanou doma, tak kus světa, hezký kus světa zmizí. Třetí věc je zdánlivě prostá, a to je být dobře naladěn i v dobách nelehkých. Kdyby na tohle byla ladička, hned bych ji koupil! (Jan Sládek)

A jaké máme do nového roku vyhlídky?

Bude v roce 2023 možné se uživit hudbou se i bez velkého labelu a donátorů za zády? Jaké jsou další možnosti, jak vaši kapelu udržet ekonomicky v chodu? Přemýšlíte kreativně o merchandisingu a bookujete koncerty takovým způsobem, aby to dávalo smysl? Také těchto témat jsme se dotkli v naší panelové diskuzi Frontman Live: Dělání hudby v roce 2022: živobytí, nebo živoření? Tu si můžete pustit pro další inspiraci hned po přečtení našich přání.

A já závěrem dodám: hlavně i v roce 2023 v dělání hudby nacházejte radost a zůstaňte sví! Držím vám všem jménem celé redakce palce a děkuji, že jste tady i v roce 2023 s námi!

PF 2023

Tagy zhodnocení roku

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Zdeněk Neusar
Muziku miluju. Aktivně se kolem ní pohybuju už od druhé poloviny devadesátých let, kdy jsem začal organizovat první koncerty a vydávat fanzin. Frontman a jeho vedení pro mě byla a je výzva. Cesta dál. Znát mě můžete i z Radia 1 nebo festiva…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY