Přejít k hlavnímu obsahu
Zdroj: Wikipedia
Zdroj: Wikipedia
Jan Hamerský -

Hejty HH: Rozprodaný Mustainův sen

Zkraje roku prodal dům ve Fallbrooku. V červnu oznámil, že má rakovinu hrtanu. Na konci září nabízel k prodeji přepychovou jízdárnu v Nashvillu a teprve nedávno, v říjnu, rozprodal kytary a gear. Není zdaleka první. Své soukromé sbírky před ním na Reverbu zredukovali Green Day, Brent Hinds z Mastodon nebo Avenged Sevenfold.

„Rise so high, yet so far to fall / A plan of dignity and balance for all / Political breakthrough, euphoria's high / More borrowed money, more borrowed time / Backed in a corner, caught up in the race / Means to an end ended in disgrace / Perspective is lost in the spirit of the chase“ (Megadeth, Foreclosure of a Dream)

Mustainův letošek nápadně připomíná námět Foreclosure of a Dream, jíž před více než pětadvaceti lety z větší části napsal basák David Ellefson. Týkal se jeho rodiny, jejíž farmu v Minnesotě přivedl na buben tlak zemědělských korporací. Mustaine přitom ještě přilil olej do ohně řečmi, že až zemře, nechce si vzít kytaru s sebou do hrobu. („Někdo by se s ní nechal pohřbít, ale já umřít nechci. Chci žít věčně.“).

Podle Ellefsona se však z úspěšné léčby už zotavuje. Cítí se i na dlouhohrajícího nástupce Dystopie (2016), takže evropské turné s Five Finger Death Punch, které na Valentýna potáhne Prahou, bude. I tak je pořád možné, že i zrzek, který prodal přes 38 milionů nahrávek, potřebuje poplatit účty za špitály, ačkoliv mluví především o dluzích vůči fanouškům. („Kdybych tu pro ně nebyl, všechen tenhle gear bych neměl. Raději jim ho vrátím, než by na něj sedal prach.“) Koneckonců se potýká roky i se zhoršenou průchodností krčních cév. Prý si ji zavinil léty headbangingu.

Tak jako tak, Mustainův bleší trh sotva souvisí s charitou nebo tmelením komunity. Když prodávající rozhlásil, že „má spoustu kytar, které by pro někoho jiného mohly znamenat svět“, netušil, že je 4. listopadu 2019 dvě minuty (!) po zahájení prodeje skoupí majitel nahrávacího studia, jistý Keith Gannon z Essexu.

Potřebný kapitál vydělal na prodeji auta a pár hudebních nástrojů. U ničeho nešel pod cenu. Předtím se živil jako dražebník vozů, a i když tvrdí, že je Mustainův obrovský fanoušek, už pracuje na tom, aby se mu investice vyplatila (a ostatní fanoušky namíchl ještě víc). Kytary nabízí k odzkoušení nebo rovnou nahrávání. Případné zákazníky vnadí i na youtube, kde jednotlivé kousky představí a odzkouší.

Pro lepší představu, Mustaine sbírku o sto padesáti položkách, která kytary obsahuje, hromadil čtyřicet let. Vedle tretek, důležitých akorát pro něj, obsahuje hotové poklady jako Dean Dave Mustaine Signature Matte Black V a dokonce i Svatý grál (Dean Dave Mustaine Signature „Holy Grail“ V s pořadovým číslem 1). Zajímavější už je jen aparát Marshall EL34 100/100 Dual Monoblock Amp s poznačeným nastavením frontmana Megadeth.

Jste-li i přesto všechno pořád namlsaní i solventní a rádi byste otisk Mustainova génia, nebo spíš nástroj, o kterém můžete tvrdit, že na něj hrával nebo dokonce nahrával Holy Wars, máte pořád šanci. Keith Gannon je svolný k dalšímu prodeji.

Tagy Hejty Honzy Hamerského David Ellefson Megadeth Reverb.com SD Dave Mustaine Thrash Factor

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY