Přejít k hlavnímu obsahu
U slavného shock rockera striktně odděluje pózu a soukromý život jedině Warner | Foto: John R. Kennedy
U slavného shock rockera striktně odděluje pózu a soukromý život jedině Warner | Foto: John R. Kennedy
Jan Hamerský -

Hejty HH: K čertu s Antikristem!

Herečka Evan Rachel Wood obvinila Briana Warnera, kterého celý svět zná pod jménem Marilyn Manson, že ji tři roky týral a znásilňoval. Policie ho proto od soboty vyšetřuje. Strážníci se plaší, protože naivní slepička, nic zlého netušíc, nakoukla do kabinetu krále BDSM? Jenže co dalších přinejmenším jedenáct obětí a svědků? Lehce se o nich nepíše a ani jejich svědectví se snadno nečtou. Ospravedlňují ale nedávné rozhodnutí Loma Vista Records a několika filmových studií hodit obscénního magora přes palubu.

Podle úřadů Warnera obvinila v sobotu 20. února z domácího násilí neznámá žena. Poněvadž se ale celá věc měla stát mezi lety 2009 a 2011, mnozí mají za to, že trestní oznámení podala herečka Evan Rachel Wood.

Herečka a také zastánkyně práv obětí sexuálního a domácího násilí své zkušenosti sdílela s kalifornským senátem už 23. dubna 2019. Projednával její návrh Fénixova zákona (Phoenix Act), který u podobných deliktů zpřísňoval promlčecí lhůtu ze tří na pět let. Řekla, že ji tyran úplně odřízl od rodiny a přátel, vyhrožoval jí zbraněmi a odpíral jídlo i spánek, zastrašoval ji, mučil elektrickým proudem, sledoval přes napíchnutý mobil, maily nebo sociální sítě a že si opakovaně natáčel, jak ji, dceru židovky, znásilňuje pod vlajkou Třetí říše. Taky se rád kasal, že má mezi gangy z L. A. kámoše. Agresora nejmenovala. Člověk ale nemusel být profesor Eppes z Vražedných čísel, aby z chronologie událostí vyvodil, že to všechno byl Brian Warner alias Marilyn Manson.

Proč s jeho jménem vyrukovala až letos v únoru? Vžijme se do její situace. Po takové náloži by snad každý trpěl posttraumatickým stresem a záchvaty paniky. Napsat v tomhle stavu kamkoliv cokoliv, natož na Instagram, že ji a další ženy týral člověk hrající si na Antikrista, vyžaduje obrovskou vnitřní sílu. Jaká je pravděpodobnost, že jim někdo uvěří? Kolikrát si přečtou nebo vyslechnou, co čekaly, když s ním chodily? A kolikrát, že se přiživují na mistrově slávě? Nad Courtney Love mávl kde kdo rukou, když v 90. letech holky zrazovala, ať proboha nechodí na hotel s Harveym Weinsteinem…

Hvězda seriálu Westworld nemá důvod se na Warnerovi zahojit. S kolegyní Thandie Newton si vymohly zdánlivou samozřejmost, stejný honorář jako pro kolegy Anthonyho Hopkinse a Eda Harrise. I ta prodleva dává smysl. Wood v roli androida Dolores, radikální revolucionářky v těle romantické naivky, která decimuje brutální návštěvníky v simulaci Divokého Západu, čerpá z vlastních zkušeností. Hraje odmalička a různé formy násilí se sexuálním podtextem zažívala od puberty, viz předloňský dokument HBO Děti showbyznysu. V osmnácti tudíž byla ideálním cílem zkušeného a pronikavě inteligentního manipulátora, třeba tehdy osmatřicetiletého Warnera. Proto až po třech letech soužití rozklíčovala, jak je k ní krutý.

Když už jsme u hraní rolí, u slavného shock rockera striktně odděluje pózu a soukromý život jedině Warner. Jeden by od samozvaného rockového Antikrista čekal, že se ke všemu hrdě přihlásí. Jenže ten redaktorovi Metal Hammer zavěsil, jakmile nadhodil jména jeho bývalých snoubenek, Evan Rachel Wood a Rose McGowan, a poslal ukecané komuniké, kde se trapně vymlouvá na umělecký záměr a „strašlivé zkreslení reality“. Zkrátka u maníka, který se dosud žádné kontroverze neštítil, něco zatraceně smrdí. Že by se sex, drogy a rokenrol plynule změnily na lži, sex a prachy? A ty BDSM praktiky se zřejmě taky neděly s oboustranným souhlasem?

Mezitím ho na IG ze znásilnění obvinily další ženy z jeho bezprostřední blízkosti, modelky Sarah McNeilly a Ashley Lindsay Morgan, Warnerova bývalá asistentka Ashley Walters, stylistka Love Bailey i zpěvačky Phoebe Bridgers a Otep Shamaya, to je ta dračice z numetalových OTEP. Posledně jmenovaná ještě tlumočila neblahé zážitky současné Warnerovy manželky Lindsay Usich. Kromě nich si Warnera stěžovala kytaristka a zpěvačka Ellie Rowsell z britských Wolf Alice. V backstagi ji prý pod sukni strkal Go Pro. Pravdivost obvinění potvrdili i jeho bývalí spoluhráči, Wes Borland (Black Light Burns, Limp Bizkit), který s ním v inkriminované době túroval, a Trent Reznor. Kapelník Nine Inch Nails produkoval první dvě alba Marilyn Manson, nelibostí k jejich frontmanovi se nikdy netajil, a proto uvedl jen, že mu celá kauza jen připomněla, proč ho před pětadvaceti lety poslal k šípku. Borlandovi ani Reznorovi přitom už nikdo nepředhazuje, že si vymýšlejí nebo proč takovou dobu mlčeli.

Sharon Osbourne a Warnerova bývalá manželka Dita von Teese k němu byly shovívavé. Prý si na ně nedovoloval. Těžko říct, jestli to něco znamená. Zrovna kmotru Sharon vychovával nelítostný producent Don Arden a vítr z ní má i Kníže Temnot. A slavná burleskní umělkyně zase tvrdila, že se rozvedla, protože ji podváděl a fetoval, a tak trochu si protiřečila. Irish Independent se krátce po rozvodu (2007) svěřila: „Ženská intuice – to je věc. Pak teprve vidíte, jak se věcí mají. Jako strpěla jsem dost týrání. Nikdy to nebylo snadný, ale tentokrát se ptám sebe sama, o kolik víc ještě snesu?“ Tone Deaf pro jistotu vydoloval ještě jednu citaci z Genlux Magazine, který se ptal na její vztah s hrabětem Louis-Marie de Castelbajac: „Vzal mě na svůj rodinný hrad. Oněměla jsem úžasem. Myslel si, že se mnou není něco v pořádku, ale já byla jen v šoku, že se ke mně někdo choval tak hezky. Byla jsem zvyklá, že se na mě uprostřed noci vrhají lidi sjetí kokainem. Teď jsem byla na zámku, kde mi muž vařil.“

Donutil ji Warner poupravit výpověď  anebo si královna burlesky ještě nepřipustila, že je taky oběť? Tak či tak si nemyslím, že by hlavouni od Loma Vista Records, kteří Warnerovi vypověděli smlouvu, byli zvlášť přecitlivělí na internetový bzukot. Vznesených obvinění je hodně a jsou natolik vážná, že je nelze přejít jako uměleckou performanci. Evan Rachel Wood rozpoutala lavinu, ale spíš než výsměch a pochyby si zaslouží obdiv a uznání. Prolomila desítky let mlčení. A díky ní si kuráž dodali i jiní, kteří se báli Warnerovy odvety.

Tagy Hejty Honzy Hamerského Marilyn Manson Ellie Rowsell Evan Rachel Wood Dita von Teese

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY