Přejít k hlavnímu obsahu
Marek Ztracený vytváří zbytečný problém a nabízí slušně naceněné řešení, o které nikdo moc nestojí, protože už ho dávno zná.
Marek Ztracený vytváří zbytečný problém a nabízí slušně naceněné řešení, o které nikdo moc nestojí, protože už ho dávno zná.
Jan Hamerský -

Hejty HH: Jsou staré Vánoce ztracené?

Je nejvyšší čas na vánoční hity. S jedním takovým přispěchal také Marek Ztracený, čerstvý držitel absolutního Českého slavíka. Pravdu má jen v jednom: tyto Vánoce ostudou neskončí. Jednu pořádnou si totiž uřízl sám hned na začátku vánočního času, o první adventní neděli.

„Tahle píseň je takový malý hudební pokus o záchranu letošních Vánoc, o kterých nám teď tvrdí, že by také nemusely být.“ (Marek Ztracený)

Jestli jsem si předloni stěžoval, že singlu Stačí věřit se nedá věřit, o tom letošním si to nemyslím. Marek Ztracený tak slepě věří, že Vánoce musí být jako dřív, až zapomíná, pro koho by je vlastně zachraňoval. Jestli při skládání songu myslel na trhovce, kteří s vánočními tržbami musí vydržet až do jara, tak je v návalu textové obraznosti kamsi ukryl. A pokud myslel na rodiny, tak ty se sejdou, ať už lockdown bude nebo ne.

Co by tedy mělo být jako dřív? Že místo kurýrů budou zase kmitat zákazníci, jako tomu bývalo v dobách předinternetových? To těžko. Jistý e-shop s potravinami se letos vytasil s reklamou a pádným argumentem, proč nechtít staré Vánoce: co může působit více jako vymodlený deus ex machina, než kurýr obtěžkaný taškami naditými (z)božím zvonící u vašich dveří ve chvíli, kdy v karanténě dopékáte poslední plech lineckého a čekáte na sms s negativním výsledkem PCR testu, abyste mohli na Štěpána navštívit babičku? Kurýři sice nejsou punkoví andělé a budou nejspíš mít nervy na pochodu, ale vánoce prostě budou, covid necovid.

Ztraceného nevytrhne ani partnerství s Hanou Zagorovou, která se tváří, že zaručeně ví, jak navodit pohodovou atmosféru i v době očividně vymknuté z kolena. Zastání by nenašel snad ani v Kühnově dětském sboru, protože i každé malé dítě ví, že Vánoce přestály větší hrůzy než zákaz adventních trhů a svařákovou prohibici. Neukradl je ani Grinch, který si myslel, že bez dárků prostě nemůžou být, a polepšil se taky Dickensův Ebenezer Scrooge nebo zlý Santa Billy Bob Thornton.

Zdá se mi tedy, že Marek Ztracený vytváří zbytečný problém a nabízí slušně naceněné řešení, o které nikdo moc nestojí, protože už ho dávno zná.

Tagy Hejty Honzy Hamerského Marek Ztracený marketing Kateřina Marie Tichá

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY