Přejít k hlavnímu obsahu
Představa ilegálního disidentského koncertu bez roušek a s alkoholem je rajcovní | Foto: YouTube kanál Tří sester
Představa ilegálního disidentského koncertu bez roušek a s alkoholem je rajcovní | Foto: YouTube kanál Tří sester
Jan Hamerský - Čt, 21.05.2020 - 12:00

Hejty HH: Jak v knajpě, tak ve studiu

DVTV odvysílala fake news. Autory jsou švejkující textař a kapelník Lou Fanánek Hagen a překvapivě Martin Veselovský, kterému Fanánek dal rozhovor k pětatřicátinám Tří sester. V sázce je však spíš lidské zdraví než pověst elitního novináře.

„Přinesli jsme stovky rozhovorů a věříme, že jsme vám pomohli se v situaci, kterou jsme nikdy nikdo nezažili, lépe zorientovat. (…) Už je to šest let, co pro vás točíme ty nejlepší rozhovory. Nechceme dělat kompromisy.“ (Martin Veselovský, z kampaně #podporujudvtv)

Devět dní poté vyšel rozhovor s Lou Fanánkem Hagenem. Teorie o „koronistech“ a další výmysly kapelníka Tří sester by bývaly vtipné. Jen s nimi neměl přijít zrovna za pandemie a před uznávaným novinářem, který proti nim nic nenamítal.

Petr Bittner z Deníku Referendum píše o úletu směrem k fake news, snaze trefit se v kruté online džungli do nálady roztěkaného spotřebitele i za cenu vyššího počtu nakažených. DVTV ale hřeší i na tradičnější slabinu tuzemských médií, která podceňují, jak zásadní vliv na veřejnou debatu má, že se moderní češství zrodilo právě v hospodě. Jak jinak by se ke slovu pravidelně dostávali ani ne tak informovaní jako spíš zábavní lidoví vypravěči? Na jakém dalším místě kromě výčepu může do virologie fušovat třeba kardiolog Jan Pirk, protože absolvoval medicínu?

Fanánek však po Pirkovi, který čínské oběti koronaviru ztotožnil s prasaty, nastavil laťku ještě výš. S bohorovným klidem prohlásil: „Mám svůj rozum a ten mi říká, že je to blbost,“ a začal chrlit jednu pitomost za druhou, například, že Covid-19 je neškodná viróza, na kterou stačí obyčejný lepší respirátor FFP3. Tuto pomůcku jednak daleko víc než laik, kterému stačí být ohleduplný, upotřebí praktický lékař, jemuž ordinací projdou stovky lidí, a potom už je respirátor týdny těžko k sehnání. Od Fanánka a Veselovského nepadlo ani slovo o tom, že „ drtivá většina lidí bude úplně v pohodě a budou mít nejspíš do smrti pocit, že je vláda a média kvůli koronaviru zbytečně otravovaly. A přesto budou na celém světě miliony mrtvých, které historikové budou léta sčítat,“ jak upozorňuje spisovatel Vráťa Kadlec v eseji Není to mor!

 

Jistěže na Covid-19 s největší pravděpodobností zahyne zlomek populace. Bez náležitých opatření by však i nepatrné množství těžkých případů přivodilo smrt dalších desítek až stovek tisíc pacientů, kteří potřebovali okamžitou pomoc a nedostali ji.

Je v pořádku dát prostor pivnímu punkáčovi, aby se rozpovídal o zrušených koncertech, notabene okolo půlkulatého výročí Tří sester. Platformě #zazivouhudbu by taková přímluva pomohla, kdyby jí neprokázalo medvědí službu Fanánkovo švejkování. Zrušené koncerty by bývaly tématem i pro lidi, pro které jsou záminkou vyrábět a pít pivo. Fanánek je relevantní i jako tribun těch, kteří mají za to, že pandemie se Babišovi hodí a senioři umírají také proto, že se bojí vycházet z domu. I tyto obavy mají své racionální jádro a je třeba se jimi zabývat. Bohužel vláda se chová dost tajnůstkářsky a své kroky občanům vysvětluje zmateně. Už proto je ale vyložený hazard beztak napjatou a nepřehlednou situaci ještě zhoršovat umělým přiživováním těchto obav.

Je jedno, jestli jeden svojí autoritou posvětil virál a druhý v něm volně asociuje. Fanánek a Veselovský poleptali pud sebezáchovy, který lidi ponoukal držet se dál od sebe a usnadňovat práci IZS, vládě, krajům i dalším, kteří pracují na zpomalení nákazu. U moci sice zrovna je pro zhruba polovinu občanů nedůvěryhodný oligarcha, pořád je však v jeho i našem zájmu zvládnout pandemii s co nejmenšími ztrátami a řídit se radami těch, kteří na rozdíl od nás všech vědí, co dělat. Boj o charakter státního zřízení není na pořadu dne.

Lze mít osobní a klidně i velmi kritický názor na vládu Andreje Babiše. Osobní fakta, která popírají, že svět sužuje vysoce nakažlivý a nevyzpytatelný virus, na který zatím není lék, ale existují jedině v médiích, kterým nikdo nediktuje, o čem smějí lhát. Tuto pandemii zdárně přežijeme jedině tehdy, necháme-li odborníky ve zdravotnictví a státní správě pracovat. Představa ilegálního disidentského koncertu bez roušek a s alkoholem je sice rajcovní, ale její důsledky bych pak vážně nechtěl zažít a už vůbec ne trasovat.

Tagy Hejty Honzy Hamerského Tři sestry Lou Fanánek Hagen #zazivouhudbu koronavirus

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY