Přejít k hlavnímu obsahu
Rastislav Rogel ve filmu Babie Leto (2013) | Zdroj: Youtube.com
Rastislav Rogel ve filmu Babie Leto (2013) | Zdroj: youtube.com
Jan Hamerský -

Hejty HH: Hajlovačka, pivo a punk

Viršíka z Horkýže Slíže že zatkli za propagaci neonacismu? Udělejme si mezi podezřelými pořádek. Bubeník, který ve studiu klidně nechá nahrávat hákoše, je vedlejší postava. Slovenská Národní kriminální agentura (NAKA) šla hlavně po Rastislavu Rogelovi, který poznamenal punk pod Tatrami asi jako Landa ten český.

Když se sejdou Češi a Slováci, nakonec se začnou špičkovat, kdo si v čem od rozpadu federace polepšil nebo pohoršil. Celkově vzato sice bilance jedněch stojí za osmnáct a druhých bez dvou za dvacet, minulý týden se však blýskli Slováci. Tamní policie s kapelou Juden Mord udělala krátký proces. Zatkla frontmana Rastislava Rogela, u něj doma zajistila sběratelské předměty s nacistickou tématikou a zadržela už zmíněného Viršíka, který kapele opakovaně poskytl své HS studio. Čeští kriminalisté navíc prohledali děčínský byt bubeníka Juden Mordu Josefa Pokorného.

Pro srovnání, kdokoliv Daniela Landu, postavu, která má pro tuzemský pravicový extrémismus srovnatelný význam, označí za neonacistu, riskuje, že mu kde kdo přes facebook diagnostikuje hysterii. Proto Landa může bez obav o 205. výročí Husova upálení veřejně předčítal Blanický manifest, který u piva sepsal s Lou Fanánkem Hagenem.

Není úplně jasné, co chtěli říct, když „s obavou hledí na zbrklé, nepromyšlené a neodborné příkazy z pera úředníků, která dopadají na naše hlavy a ovlivňují naše životy“. Pepa Vojtek, Tomáš Klus nebo Jarda Dušek, jemuž Ministerstvo zdravotnictví stopilo návod na léčbu Covidu-19 antabusem, „aby se někdo náhodou neuzdravil“, už ale fandy ubezpečili, že Landa je v pohodě. Zapózovali s ním a tím jen potvrdili status quo – že Landou zpopularizovaná neonacistická symbolika je už dnes mainstream.

Juden Mord, respektive Krátký proces, si však na rozdíl od Landy, Tomáše Ortela nebo Ondřeje Ďurici nehraje s policií na schovávanou, jak je zjevné z materiálů Antify. Dost možná proto byly podobné do očí bijící excesy důvodem, proč před nimi ke krajní pravici jinak vcelku vlažná policie už nemohla dále zavírat oči.

Manažer Horkýžů Petr Fořt tedy má pravdu. Pro jeho svěřence je to v podstatě okrajová záležitost. Ani moc nepřestřelil, pokud dva dny před Pod Parou Festem rozhlásil, že koncerty proběhnou podle plánu. Viršík už byl ve středu před štací volný, a i když Horkýže na Pod Parou nakonec nehráli, zbytek letošní hubené sezóny nejspíš opravdu odjedou.

„Slyšte Podkopávače. Já jsem vždycky pod vámi, ale nikdo nebude pode mnou! A proto vyhlašuju válku všemu míru a štěstí! Brzo se přede mnou budete klepat.“
(Podkopávač, Úžasňákovi)

Rogelovu zatčení však slovenská média přikládají větší význam z jiných důvodů. Slováci stále mají v paměti incident v bratislavském klubu Obluda (2008). Rogel se zapletl do potyčky, během které padaly rány pěstí i výkřiky typu „Zabijeme vás, vy židovský svině! My jsme Juden Mord!“. Soud Rogela nakonec osvobodil (2014). Nicméně kdo by i tak pochyboval o jeho světonázoru, mohl ho loni najít na kandidátce Kotlebových neoľudáků na čestném čtyřiačtyřicátém místě. Nebo si dohledat v archivu díl Ordinácie v ružovej zahrade, při jehož natáčení inspicient neuhlídal Rogelovo triko se dvěma osmičkami.

Tiskový odbor Markízy se sice tvářil, že nevěděl, která bije, a odmítl, že by někoho takového pustil do éteru. Nijak mu však nevadilo se při propagaci mýdlové opery na této drobné kontroverzi přiživit. Ještě hůř, Rogel dál hraje. Objevil se v seriálu Panelák a dostal štěk i v dabingu. V Úžasňákových namluvil epizodní postavičku Podkopávače.

Rogel sice je druhořadý a spíš příležitostný herec, který hraje hodně na, řekněme, zajímavě tetovaný exteriér, nicméně každý jeho krůček je zároveň velkým skokem pro neonacisty do veřejného prostoru. Co se povedlo, bylo zatčení člověka, který třicet let otravuje veřejné mínění rasismem. Bohužel podle mého názoru už napáchal zřejmě nevratné škody. Také jeho zásluhou je antisemitismus a rasismus na Slovensku už přes třicet let norma, jíž současný vládní kabinet, který ze všeho nejvíc připomíná hrůzostrašné panoptikum katolických fundamentalistů, těžko změní k lepšímu. V tomto ohledu vážně není Slovensku co závidět.

Tagy Hejty Honzy Hamerského Rastislav Rogel Marek Viršík Krátký proces neonacismus Horkýže Slíže

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY