Přejít k hlavnímu obsahu
Mix chrčivého punk metalu v sobě ukrývá spoustu fragmentů heavy blues. | Foto: Emily Rieman
Mix chrčivého punk metalu v sobě ukrývá spoustu fragmentů heavy blues. | Foto: Emily Rieman
Martin Hošna - Po, 15.05.2023 - 12:00

Grunge je mrtev? Ne, dokud jsou tu Mudhoney

Že již ze stáje Sub Pop, nezávislého vydavatelství vydávajícího klenoty vycházejících grungeových kapel, mnoho pionýrů nezbývá, potvrdil i loňský odchod Marka Lanegana (mimo jiné ex-Screaming Trees). Mudhoney ale celou covidovou pauzu přežili, ba co víc, nakopla je k ještě větším kompozičním hrátkám, než tomu bylo u předchozího alba Digital Garbage (2018).

Album Plastic Eternity je již nyní grungeovým klenotem. Kolekce písní se pyšní metalovým zvukem, který ale nezapomíná na ducha punku a DIY. Téma izolace, ztráta identity, kritika korporátu i strach o ekosystém, jenž je v ohrožení horou plastových odpadků („plasticidy“), tu dohromady tvoří koncept, který je pevně zaměřený na současnost.

Desku otevírá svižná skladba Souvenir Of My Trip s punkovým refrénem a psychedelickým sólem. V podobném duchu zní i Move Under nebo Here Comes The Flood, písně založené na syrových kytarových riffech v duchu The Stooges, štěkavém vokálu a bublavé rytmice. Mollové akordy a překvapivě čistě vypilovaná produkce provází další písničky jako Tom Herman's Hermits, halucinogenní akustický trip One or Two, či pomalý hudební epos Severed Dreams in the Sleep, postavený z drtivé části na jednom akordu a hymnickém refrénu.

Grungeové tempo i špinavá fuzzy kytara v Cascades of Crap jen umocňují představy Mudhoney o neduzích moderního světa. Srandu sama ze sebe si ale kapela udělala závěrečnou písní Little Dogs, v níž hněv a zoufalství vystřídal smysl pro sebeshazující humor.

Co ne desce oceníte jako muzikanti?

Zatímco texty frontmana Marka Arma zachycují jeho kritiku soudobého světa skrze charizmatický posměšný vokál, všechny písničky pohání impulzivní rytmika bicmana Dana Peterse a basáka Guye Maddisona, kvílivá kytara Steva Turnera a všudypřítomná psychedelie (Flush the Fascists). Mudhoney každým taktem dokazují, že jsou ve špičkové formě. Mix chrčivého punk metalu v sobě ukrývá spoustu fragmentů heavy blues, které užíváním kytarových fuzzy pedálů a agresivního riffování křičí do éteru ještě víc. Ne nadarmo se říká, že Mudhoney jsou právoplatní praotci grunge.

Mudhoney - Plastic Eternity

Mudhoney – Plactic Eternity

Sub Pop Records, 00:42:06

grunge

85 %

Tagy Recenze alb Mudhoney

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY