Přejít k hlavnímu obsahu
Anna Mašátová -

Gramofony, po kterých zatoužíte

Do 29. března můžete v pražské galerii Kvalitář navštívit unikátní výstavu vizuálně osobitých gramofonů rodinné firmy 440 Audio.

Firmu založili otec a syn Jiráčkovi, kteří se dlouhodobě věnují budování poslechových aparatur. Během této doby tvořily zakázkové gramofony pouze doplňkový sortiment jejich práce. Nyní se na ně rozhodli soustředit mnohem více a gramofony představit pod samostatnou značkou.

Vinylové desky zažívají v současné době renesanci. Nároční posluchači se k nim opět vrací, především pro jejich kvality, které nepřebila ani vlna digitálních formátů. Touha vytvořit dokonalý přístroj pro jejich přehrávání pak Jiráčkovi vedla k finálním produktu. Přehrávač se jim podařilo povýšit na estetický solitér, který by v interiéru fungoval i bez své funkce. Ovšem až ta mu dodává punc nenahraditelnosti. Gramofony z rodinné firmy A 440 v sobě snoubí kvalitní zvuk moderním, výrazným vzhledem.

"Při vložení desky na otočný talíř se v případě gramofonů 440 Audio nosič neuzavírá pod žádné poklopy, ale nechává na odiv kinetický proces kontaktu jehly a točící se desky. Konstrukce gramofonu je 'odhalená', tedy kostra všech komponentů přístroje je viditelná a zdůrazněná," popisují tvůrci gramofonů princip, díky kterému může posluchač sledovat, jak se vinylové desky pohybují.


Při tvorbě gramofonů sázejí Jiráčkovi na dokonalé řemeslné zpracování a spolupráci s renomovanými odborníky. Gramofon s tělem z taveného skla vznikl například díky kolaboraci s výtvarným sochařem Kryštofem Rybákem. Gramofony z rodinné firmy 440 Audio představují alternativu pro všechny, kteří věří, že jednotlivé složky umění se musí vzájemně doplňovat a obohacovat. Ten nejčistší zvuk v kombinaci s vycizelovaným designem je pak výsledkem, který uspokojí i toho nejnáročnějšího uživatele.

A název 440 Audio? 440 herzů je frekvence tónu komorního A, tedy tónu, podle nějž se ladí nástroje. Klasická ladička, tedy dvouramenná ocelová tyčka ohnutá do tvaru písmene U, byla vynalezena až na začátku 18. století. Tento jednoduchý kovový tvar za určitých podmínek vydává stabilní a přesný zvuk, dle kterého bylo možné spolehlivě kalibrovat dobovou hudební normu.

Tagy gramofon

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

anna
Hudební publicistka, manažerka a historička umění. Je editorkou pořadu ArtCafé Českého rozhlasu Vltava a zástupkyní šéfredaktora kulturního magazínu Uni, její články kromě Frontmana naleznete také v Harmonii, Full Moonu, Sparku, Lidových novinách aj. Působila na pozici Head of…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY