Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Gramo přenosky a hroty Ortofon řady VNL

Dánská společnost Ortofon, jejíž tradice sahá až do roku 1918, je největším světovým výrobcem gramofonových magnetických přenosek, kterých na trh každoročně dodá více než půl milionu kusů. Jednu z nejoblíbenější sérií Ortofonu představuje produkční linie VNL, doprovázená sloganem "In ViNyL we trust", která je určena především pro DJ, ale svou práci zastane také při standardním poslechu klasických vinylových LP či EP s pro mnohé audiofily nepřekonaným zvukem, vyznačujícím se oproti digitálním médiím výrazně plastičtějším a hřejivějším přednesem.

Řadu VNL tvoří kvalitní přenoska stejného označení a trojice hrotů VNL I, II a III. Přenoska disponující předinstalovaným hrotem VNL II, velmi přesným trackingem, minimální rezonancí, odolnou tuhou konstrukcí s ultrazvukem svařovanými komponenty a v neposlední řadě také svěžím designem tak zvládne i razantní scratching, back spinning a další DJ techniky. Daných vlastností se podařilo dosáhnout také díky využití technologií převzatých z profesionálního DJ modelu Concorde MKII.

Sférické (R 18 μm) hroty VNL I, II, III sdílejí výstupní napětí 6mV, frekvenční odezvu v rozmezí 20 Hz až 20 kHz -2/+4 dB, impedanci 700 Ohm, indukčnost 450 mH a přítlak nastavitelný v rozsahu 3 až 5 gramů, přičemž výrobce doporučuje vycházet ze střední hodnoty 4 g.

Hroty, navržené s ohledem na minimální opotřebení záznamu, se liší parametry trackingu (I/II/III – 100/90/90 µm), postranní dynamikou a tuhostí: VNL I – 16 μm / mN, flexibilní; VNL II  – 15 μm / mN, tuhá; VNL III – 16 μm / mN, pevná. Česká cena přenosky Ortofon VNL se pohybuje okolo 2400 Kč, samostatné hroty lze pořídit za shodných 950 Kč.

O kvalitě těchto produktů vypovídají i reakce známých DJ Joseho Rodrigueze, DJ ND a DJ Odilona.

Jose Rodriguez: „VNL je velmi odolný a robustní. Líbí se mi myšlenka tří různých hrotů, aby dokonale zapadly do stylu DJů. Pro mě je to perfektní řešení pro můj přenosný gramofon. Beru ho s sebou kamkoli jdu.“

DJ ND: „Byl jsem překvapen stabilitou VNL. Na rovných i S-ramenech je výsledek úžasný. I když vyvíjíte větší tlak na vinylovou ruku, VNL zůstává v drážce. Také na DVS je signál dokonalý. Rozhodně jeden z mých oblíbených modelů řady Ortofon DJ.“

DJ Odilon: „Super stabilní na klasických a přenosných gramofonech. VNL se snadno připojuje a nabízí dobrou viditelnost na vinylu. Miluji ten sexy design, vypadá lehčí než jiné přenosky, ale zůstává v drážce jako žádná jiná. Moje zbraň při jakémkoli klubovém vystoupení.“

Tagy Ortofon Ortofon VNL gramofon

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY