Přejít k hlavnímu obsahu
Gojira je tajemná a dekadentní, přesto říká nahlas to, co chceme slyšet: svět se posral  |  Foto: Gabrielle Duplantier
Gojira je tajemná a dekadentní, přesto říká nahlas to, co chceme slyšet: svět se posral | Foto: Gabrielle Duplantier
Martin Hošna - St, 05.05.2021 - 13:00

Gojira nám dává ve svém pesimismu i naději

Francouzské metalové kvarteto vydalo opus, který patří k nejlepším v jejich diskografii. Fortitude je drsné album, zároveň ale i nejprogresivnější, co zatím Gojira vytvořila.

Pesimismus byl vždy doménou Gojiry. Jestliže předchozí deska Magma byla jistým epitafem nad smrtí matky bratrů Duplantierů, Fortitude se svým konceptem vrací na počátek filozofie kapely, který byl vždy velice chmurný. Téma životního prostředí, ničení amazonských pralesů, pandemie – na konci tohoto vzorce je tu vždycky člověk, který je ubohým parazitem planety a zodpovědným škůdcem, který vidí jen sebe sama a věří ve zvěčnělé lži. Nesmyslná smrt nebo sociální nespravedlnost je jen přidruženou alternativou, ve které žijeme.

Tuto vizi má Gojira jasně před sebou a hudebně ji zpracovává do expanzivních skladeb, dokonale technicky propracovaných, ovšem s hlubokým lyrickým podtextem. Masivní otvírák Born For One Thing je drsnou harmonickou a rytmickou katarzí. V synkopových rytmech a naléhavých vokálech se jedná o zoufalý výkřik vzdoru a strachu. Amazonia si libuje v jihoamerických rytmech, ožívá odkaz Roots od Sepultury, překvapivě vábí na původní nástroje a ukazuje, že Gojira nezapomněla experimentovat. Hold On je naopak výzvou pro všechny slabé, co nemají vůli vydržet a bojovat s depresí, stresem a závislostí. Překvapivý začátek a capella prodá kapela draho: metalová drť tu má slovo polyrytmických riffech a násilných bicích. Závěr alba Grind je přesně to, co každý od Gojiry chce. Těžká, vysoce propracovaná coda, v níž prim hrají jemné vokály.

Co na albu oceníte jako muzikanti?

Již kritikou chválená Magma (2016), s kterou Gojira objela svět a vydobyla si respekt na metalovém kolbišti, v sobě uchovávala známky melodických intermezz. Zkroucené metalové riffy se linou po celou délku desky, která je strašidelná a fascinující zároveň. Drtivá brutalita zažívá ale i momenty lyrických překvapení po vzoru Mastodon. Současný hardcorový groove kapele sluší, stejně tak kombinace drsných a melodických vokálů. Gojira je ve své podstatě tajemná a dekadentní, přesto říká nahlas to, co chtějí všichni slyšet: svět se posral.

Gojira – Fortitude

Gojira – Fortitude

Roadrunner Records 51:57

90 %

Tagy Recenze alb Gojira Sepultura
Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY