Přejít k hlavnímu obsahu
Nepotrpí si na zbytečnosti, jde přímo k jádru věci a sází především na dobře napsané písničky | Foto: archiv GC
Nepotrpí si na zbytečnosti, jde přímo k jádru věci a sází především na dobře napsané písničky | Foto: archiv GC
Petr Adamík - Pá, 30.04.2021 - 12:00

Gilby Clarke odmítá konec rock´n´rollu

Už je to dlouhých 30 let, co se Clarke objevil v sestavě Guns N' Roses, se kterými stihl objet svět na nekonečně dlouhém turné Use Your Illusion a natočit album coververzí The Spaghetti Incident. Jeho následná sólová dráha nebyla nijak zvlášť oslnivá, ale nahrávky si držely určitou úroveň. Od poslední desky Swag, na níž se podílely jména jako Clem Burke, Tracii Guns nebo Brian Tichy, ale uběhly již dvě desetiletí, a tak Gilby Clarke ohlašuje návrat s albem The Gospel Truth.

V mezidobí stihl Gilby Clarke spolupráci s Nancy Sinatra nebo taky album s hvězdným projektem Rock Star Supernova. Delší pauza kytaristovi každopádně prospěla. Žánrově navazuje na své předchozí počiny a povedlo se mu připravit kompaktně znějící desítku řízných rockových skladeb.

Clarke odmítá, že by byl rock´n´roll na ústupu a už v prvním zveřejněném singlu Rock´n´roll Is Getting Louder se nás snažil přesvědčit, že je jeho milovaný žánr naživu a daří se mu dobře. I v dalších skladbách jako Violation nebo She Won´t Fight Fair se drží mustru, který před půlstoletím nastolili jeho hrdinové Rolling Stones či New York Dolls. Tentokrát si vystačil s čistě autorskou tvorbou a nebylo třeba sahat po převzatém materiálu, jak tomu bývalo v minulosti. Rytmickou sekci, která pohání skladbu Tightwad kupředu, utvořil Nikki Sixx z Mötley Crüe a Stephen Perkins z Jane´s Addiction. V ostatních skladbách bubenickou stoličku okupuje žádaný hráč Kenny Aronoff. Každý host zde zanechává výraznou stopu, včetně vokalistky Roberty Freeman (také svého času sloužila u Guns N' Roses!), která je spolu s dechy ozdobou titulní písně.

 

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Jde slyšet, že se Clarke v těchto rockových vodách cítí dobře a s hrdostí udržuje tradici staré školy. Není to zrovna nejoslnivější zpěvák, ale to snad od něj ani nikdo nečeká a jeho hard rock/blues to ostatně ani nevyžaduje. Nepotrpí si na zbytečnosti, jde přímo k jádru věci a sází především na dobře napsané písničky.

Gilby Clarke - The Gospel Truth

Gilby Clarke – The Gospel Truth

Golden Robot Records, 2021, 35 min.

75 %

Tagy Recenze alb Gilby Clarke
Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY