Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Gear Tour: Steve Lukather (2023)

Legendární kytarista Steve Lukather, jehož party můžeme slyšet na stovkách alb známých interpretů i kapel, je letos na turné s domovskými Toto a superbandem bývalého bubeníka Beatles Ringo Starra. Jeho současný koncertní gear měl možnost prostřednictvím kytarového technika Jona Gosnella zdokumentovat tým značky TC Electronic, věnující se výrobě efektů, takže největší pozornost byla tentokrát věnována Lukatherovu pedalboardu.

Kytary

V drtivé většině situací používá Lukather na pódiu své superstraty Ernie Ball Music Man Luke, a to jak verze Luke III osazené dvojicí firemních custom humbuckerů, tak i modely se snímačovou konfigurací HSS, včetně některých prémiových edicí Maple Top nebo výročního Luke III 25th Anniversary. Nástroje jsou vybaveny také aktivním push/push boostem se zdvihem +12 dB. Kytary jsou potaženy strunami Ernie Ball Slinky Cobalt 9/42 nebo RPS Super Slinky 9/42.

Zesilovače a boxy

Lukather před časem přešel z tříkanálových stowattových aparátů Bogner Ecstasy na jednodušeji koncipované modely Helios od stejného výrobce. V permanenci je dvojice zesilovačů v modernizovaném stylu, vycházejícím z klasických Marshallů Super Lead. Hlavy, vybavené vstupy Plexi / Hot, řadou voicingových switchů a lampou ošetřenou efektovou smyčkou, doplňují dva boxy Bogner 4 x 12 s reproduktory Celestion Vintage 30. Systém je zapojen ve stereo režimu, kdy druhý zesilovač funguje jako koncový stupeň.

Pedalboard

Pódiový board obsahuje signovaný Rodenberg SL-OD Overdrive zahrnující samostatný boost a dvojici nezávislých drivů, zkreslovač Tim Jauernig Electronics Bombastortion, tři pedály DigiTech řady HardWire – polychromatickou ladičku HT-6 a dva delaye DL-8 (krátký / dlouhý dozvuk), identický počet efektů značky MXR – Phase 95, Uni-Vibe M68 a Smart Gate, delay TC Electronic Flashback 2, stereo chorus / flanger TCE SCF, rotary Lex a reverb BlueSky od Strymonu a Gurus Echosex 2 emulující zvuk vintage delaye i preampového obvodu ikonického modelu Binsonic Echorec. Na levé straně pedalboardu má své místo volume/expression pedál Boss FV-500L a Vertex Axis Wah.

Tagy Steve Lukather

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY