Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Pan kytarista Steve Lukather a jeho pódiový gear

Všestranný hudebník, kytarista, zpěvák, skladatel, producent a aranžér Steve Lukather je v muzikantských kruzích bez nadsázky synonymem talentu, pracovitosti, skvěle zvládnuté techniky hry a obrovské porce zkušeností, které nabral a stále nabírá jako jeden z nejžádanějších studiových kytaristů. Za svou kariéru získal pět cen Grammy, spolupracoval se jmény jako Michael Jackson, Aretha Franklin, Chicago, Donna Summer atd. a dodnes koncertuje s domovskými Toto a dalšími kapelami.

Devětapadesátiletý rodák z kalifornského San Fernando Valley začal v útlém věku s klávesami a bicí soupravou a poté, co mu otec koupil levnou akustiku Kay začal objevovat kouzlo tohoto nástroje a učil se hrát songy svých milovaných Beatles. Na střední škole se seznámil se staršími a hudebně zkušenějšími bratry Porcarovými a na jejich radu se rozhodl brát lekce klasiky, jazzu, country a orchestrace.

Jeho schopnosti šly rychle nahoru, čemuž napomohlo i hraní ve studentské kapele, kde potkal dalšího famózního kytaristu Michaela Landaua. V pouhých devatenácti letech dostává Lukather nabídku stát se členem nově vznikající kapely Toto a také díky kontaktům ostatních spřízněných muzikantů se začíná etablovat jako studiový hráč.

V roce 1978 vychází první eponymní album Toto s hity Hold The Line a Georgy Porgy a úspěch kapely výrazně pomůže Lukatherovi i v jeho paralelní hudební kariéře lemované spoluprací s řadou hvězd. Jedním z profesních vrcholů je práce na Jacksonově desce Thriller, jež se s prodejem více než 50 milionů kopií stala nejúspěšnější albem v historii hudby a Lukatherovi upevnila pozici v elitní pětce nejvyhledávanějších studiových kytaristů.


Na vyjmenování všech met, na které Lukather v muzice dosáhl, by nestačilo ani pět článků. Důležité je, že tento talentovaný a stále se usmívající chlápek má pořád dostatek elánu a nápadů, jejichž potenciál můžeme slyšet také na jeho sólových albech, při hostování s ostatními muzikanty, jako byla např. účast na kytarovém turné G3 společně s Joem Satrianim a Stevem Vaiem, nebo na koncertech a nahrávkách Toto.

Kromě zmíněných pěti cen Grammy je Lukather také držitelem ocenění Edison Award a Eddie Christiani Award za celoživotní výkon, prestižní magazín Guitar Player jej pět let po sobě označil jako nejlepšího studiového kytaristu a v roce 2009 byl společně s Toto uveden do muzikantské Síně slávy. Následující popis Lukatherova pódiového vybavení se vztahuje k letní části amerického turné, které Toto podnikli v rámci propagace své zatím poslední desky s názvem Toto XIV.

Kytary:

Lukather je dlouholetým hráčem firmy Ernie Ball, pod kterou spadá i značka Music Man vyrábějící špičkové kytary a baskytary u jejichž zrodu stál před lety legendární Leo Fender. Lukatherovou jedničkou je v současnosti signovaný model Ernie Ball Music Man LIII Ball Family Reserverd s olšovým korpusem doplněným javorovým topem s ozdobnou linkou. Nástroj v transparentním laku Honey Burst je osazen dvojicí humbuckerů DiMarzio Transition, klasickým vibratem, zamykatelnými ladicími strojky a aktivním obvodem s preampem schopným nakopnout signál až o +15dB.

Druhým Music Manem je obdobně vybavený model "Sammy", jehož název je odvozen od speciálního černobílého designu těla, kde jsou vyobrazeni zpěvák, pianista, herec a tanečník Sammy Davis Jr. a zakladatel značky Ernie Ball muzikant a návrhář Roland Sherwood Ball.

Pro skladby s akustickou kytarou byly původní Ovationy Adamas nahrazeny cutaway modely Yamaha LJX26C a NTX1200RS se systémem SRT (Sound Response Technology). Na elektrických kytarách jsou většinou nataženy struny Ernie Ball Slinky Cobalt 9/42 a na akustikách sady Ernie Ball Aluminum Bronze Medium Light 12/54.


Zesilovače a boxy:

V minulosti používal Lukather spoustu různých zesilovačů a velkých rackových sestav, ale nyní zakotvil u firmy Bogner, od které na koncertech využívá trojici stowattových celolampových hlav Bogner Ectasy 101B osazených čtveřicí výkonových lamp EL34. Preamp je aktivní pouze u jedné z nich, druhá slouží jako koncový stupeň pro stereo zapojení a třetí zesilovač je záložní. Signál z obou Bognerů jde do dvou 4x12 kabinetů Bogner s reproduktory Celestion Vintage 30.

Efekty:

Efektový řetězec je rozdělen do dvou pedalboardů - první (zapojený mezi nástrojem a preampem Bognera) obsahuje Xotic SP Compressor, MXR Uni-Vibe, preamp/boost ToneConcepts Distillery The Luke (zdvih až +20dB), který je po většinu času zapnutý, buffer RJM Tone Saver, ladičku Digitech Hardwire HT-6, volume pedal Boss FV-500L, kvákadlo Vertex Blackout Axis Wah, zkreslení Jauerning Electronics Bombastortion, chorus/vibrato JAM Pedals Waterfall s originálními čipy Panasonic MN3101 a MN3007 a rotary Strymon Lex.

Druhý pedalboard je zapojen do efektové smyčky a sestává z noise gatu MXR Smart Gate, repliky starého echa Binson Echorec Gurus Echosex 2, delaye TC Electronic Flashback, reverbu Strymon BlueSky (vždy zapnutý) odkud je signál rozdělen do stereo větví mířících do dvou true stereo delayů Digitech Hardwire DL-8, z nichž jeden je nastaven na krátký a druhý na dlouhý dozvuk. Lukather používá mezi kytarou a prvním pedalboardem většinou kabel Mogami, ale na větších pódiích se někdy spoléhá na bezdrátové systémy Sennheiser.

Tagy gear Steve Lukather Nejlepší kytaristi

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY