Přejít k hlavnímu obsahu
V písních Galen a Paula procestujeme Evropu a zažijeme hudební fúzi různých kultur. | Foto: Dan Donovan (Facebook umělce)
V písních Galen a Paula procestujeme Evropu a zažijeme hudební fúzi různých kultur. | Foto: Dan Donovan (Facebook umělce)
Petr Adamík - Pá, 26.05.2023 - 12:00

Galen Ayers a Paul Simonon zvou na hudebně kulturní výlet napříč Evropou

Paul Simonon, bývalý baskytarista The Clash, své hudební aktivity v posledních letech soustředil především na projekt The Good, The Bad & The Queen, s nímž stihl vydat dvě alba. V období covidových lockdownů strávil Simonon několik měsíců na své oblíbené Mallorce, kde se věnoval malování, hrával na kytaru v ulicích Palmy a sbíral nápady na písně, které následně zpracovával se zpěvačkou Galen Ayers. Výsledek jejich spolupráce nyní vychází na albu Can We Do Tomorrow Another Day?

K deseti skladbám, které dali Ayers a Simonon dohromady si na výpomoc přizvali Paulovy kolegy z The Good, The Bad & The Queen, konkrétně kytaristu Simona Tonga a Damona Albarna, jenž se postaral o hru na melodiku. Klávesové party obstaral Dan Donovan (Big Audio Dynamite) a na bicí stoličku pak usedl Sebastian Rochford. Vše pak bylo natočeno pod dohledem proslulého producenta Tonyho Viscontiho.

Nahrávka vás od první minuty hodí do pohody svou příjemnou, bezprostřední náladou. V singlu Lonely Town se s našimi průvodci Galen a Paulem ocitneme pod španělským sluncem. Kytary a trumpeta Matta Robertse zprostředkovávají nenapodobitelnou atmosféru malebné vesničky Deiá a vůbec celé Mallorcy. Tu můžeme ochutnat i v přímo španělsky zpívaných Hacia Arriba nebo No Es Necesario, v nichž má hlavní vokál na starosti Galen Ayers.

Ze španělského ostrova se ale v It's Another Night rychle přesuneme do hektického Londýna. Simononova tlumená basa určuje rytmus této noční jízdy červeným autobusem a jeho hlas v sobě nese jakýsi britský šmrnc a eleganci. Simonon a Ayers se skvěle doplňují. Jejich souhra je patrná například v Room At The Top, v níž jinak vynikají klávesy Dana Donovana. Některé skladby by klidně mohly patřit do repertoáru The Good, The Bad & The Queen, což vzhledem k účasti Tonga, Albarna, a vlastně i producenta Viscontiho není nijak překvapivé. 

Odskočíme si na chvíli také do Francie, a to ve veselé I've Never Had a Good Time...In Paris, kdy závěrečný dialog mezi oběma hlavními aktéry vyvolá úsměv na rtech. Ve španělsky zpívaném kousku Esmeralda se mísí španělský folk s prvky ska. Jamajský žánr, s nímž Simonon rád koketuje již od dob strávených v The Clash, lze pak zaznamenat i v závěrečné, námořnické skladbě A Sea Shanty.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Simonon a Ayers přichystali odlehčenou, dá se říci letní, desku. V písních procestujeme Evropu a zažijeme hudební fúzi různých kultur. Simononova hra (a vlastně i zpěv) byla vždy jednoduchá, ale o to efektivnější a do tohoto stylu perfektně sedí. Samozřejmě solidní výkony podávají všichni zúčastnění muzikanti. Spolupráce Galen Ayers se Simononem dopadla na jedničku a bylo určitě fajn, kdyby si ji minimálně ještě jednou zopakovali.

Galen & Paul - Can We Do Tomorrow Another Day?

Galen & Paul – Can We Do Tomorrow Another Day?

Sony Music, 00:37:56

pop/folk/ska/rock

80 %

Tagy Recenze alb Galen & Paul Paul Simonon Galen Ayers

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY