Přejít k hlavnímu obsahu
Gaia Mesiah svůj rockový styl naštěstí nezakonzervovali do vlastní minulosti, ale posunuli ho ještě dál. | Foto: FB Gaia Mesiah
Gaia Mesiah svůj rockový styl naštěstí nezakonzervovali do vlastní minulosti, ale posunuli ho ještě dál. | Foto: FB Gaia Mesiah
Martin Hošna -

Gaia Mesiah neztratili nic ze svého temperamentu

Trojice dračic Marka Rybin, Santa Morella, Míša M a jeden Australan Joshua Stewart svoje řemeslo ovládá na jedničku. Čtvrtá řadová deska Gaii Mesiah nazvaná Vlnobytí je napěchovaná přímočarou rockovou energií, melodickými vokály a funkovou rytmikou.

Gaia Mesiah uhranuli na začátku tisíciletí festivalová pódia svým nasazením, kterou ale nedokázali do puntíku přenést do nahrávacího studia. V případě aktuální desky Vlnobytí se syrovost a dravost dere na povrch líp než kdy předtím, navíc se nahrávka může pochlubit pestrou hudební a textovou kompoziční výstavbou.

Otvírák River (Letter from Mama) se v duchu kapely Tool trhaně a nervózně rozjíždí, aby jako rock'n'rollový vlak vygradoval do nenapodobitelného refrénu frontwoman Marky Rybin. Ta sbírala zkušenosti dlouhá léta u tanečních Skyline, když měla Gaia Mesiah tvůrčí pauzu; výsledkem je o poznání melodičtější projev, než tomu bylo u eponymního debutu před dvaceti lety.

Kapela kombinuje žánrové polohy jak na běžícím pásu. Temné kytarové linky střídá přímočarý rock (písnička Follow Me), stejně tak groovy riffy, akustické polohy či funky odlehčenou rytmiku à la RHCP, která provází celou řadu dalších písní (Shining, Southern Cross Opus).

Silná v kramflecích je Gaia Mesiah i v písničkách, v nichž vsadila na češtinu. Jednou z nich je NeNe se silným textem o vlastní svobodě a vnitřním protestu, která hledá motivaci hlavně ve vlastním já, podpořená epickým instrumentálním doprovodem. Naopak hravá akustika se objevuje v jiné česky nazpívané, kompozičně nejkontrastnější písni Laluna, v níž Gaia punkově běsní o „klucích z druhého břehu, kteří potřebují něhu“. Vokální chameleonství předvádí Marka Rybin v našláplé skladbě Secret Wars a zhulené reggae zní v impozantním Plánu, které doprovází hnedle tři různorodá sóla: fuzzy baskytarové sólo v duchu Rage Against The Machine, kytarové hardrockové a nakonec flétnové z dílny přítele kapely Carla Zegarra.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Žánrovou pestrost si Gaia Mesiah vyzkoušeli mnohokrát v minulosti, v případě alba Vlnobytí každopádně nasadili laťku slušně vysoko. Písničky ani na chvíli nenudí. Marka Rybin má barevný hlas, hraje si frázemi, sem tam promlouvá, jindy křičí nebo se melodicky vlní na hudebním doprovodu funkové basy a riffech Santa Morelly. Ta svoji techniku vypilovala do dokonalosti: precizně zahraná sóla, doprovodné akordy i křiklavé riffy střídá s úctou k ostatním nástrojům, které nijak nepřehlušuje ve prospěch vlastního ega. Gaia Mesiah svůj rockový styl naštěstí nezakonzervovali do vlastní minulosti, ale posunuli ho ještě dál.

Gaia Mesiah – Vlnobytí

Gaia MesiahVlnobytí

Vlastní náklad, 00:49:24

funk rock

75 %

Tagy Recenze alb Gaia Mesiah

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY