Přejít k hlavnímu obsahu
Anna Mašátová -

Frontman šmíruje u Lukáše Kostky

Vyzpovídali jsme Lukáše Kostku, frontmana mladé indie rockové kapely Sergeant Jammer. Rád má staré vintage kytary se špinavějšími zvuky. Zesilovač si postavil sám.

Na čem právě děláš?

Už asi tři čtvrtě roku makáme s kamarádama na indie-rockovém projektu Sergeant Jammer. Je to fakt něco, co mě neskutečně baví, protože jsme velcí přátelé. Není to jenom o hudbě, ale o takový lidský symbióze, kterou promítáme do naší muziky. Teď jsme vydali singl Forever, který jsme si nahrávali sami a masteroval nám ho Martin Havlen.

Jaké máš vybavení?

Hraju na Les Paul od Gibsona. Je to fakt krásná kytara s teplým kulatým zvukem. Má to snímače 490R a 498T. Na ten krkový snímač má fakt pěkný čistý zvuk, na ten kobylkový je zvuk tenčí a zkreslenější, líp se prosadí, když je v kapele hodně frekvenčně rozmanitý obsazení. Ale nehodí se úplně všude. Zesilovač jsem si postavil sám. Je to 5W lampa s ECC83 v preampu a v konci má EL84. Používám ho v kombinaci s Palmer 1x12” V30 boxem. Hraju na něm i koncerty, můžu ho vytavit, aniž by mě zvukař začal mlátit.

Teď mám rozestavěného 18W Matchlesse, tak jsem na to zvědavý. Co se týče efektů, mám fakt rád Line 6 M5, z kterýho používám hlavně reverb a různý modulace. Potom mám overdrive, který jsem si taky postavil sám. Je to kopie Red Llamy od Way Huge a hraje to parádně.

Když potřebuju ještě nějakou modulaci nebo delay, tak to doplňuju multiefektem od Digitechu.


Co by sis rád pořídil?

Já mám obecně rád starý vintage kytary, které mají takové špinavější zvuky. Rickenbeckery, Gretsche, Gibsony – to jsou kytary, které se mi fakt líbí. Hodně bych si teď chtěl pořídit nějaký delay. Ještě nevím úplně co, protože na každém koncertě na který jdu, okoukám něco co zní fakt božsky, a nebo možná je to rukama toho muzikanta (smích) .

Nejhorší nástroj, co jsi držel v ruce?

Asi takový ty co mají v Lidlu, když mají Hudební týden. To si vždycky rád ošahám, poněvadž je to lepší než v regále ošahávat šunku.

Nejhorší muzikantský zlozvyk?

Klepání nohou. Vždycky se mi začne klepat noha a lidi v metru na mě začnou divně koukat.

Nejlepší hudební zážitek?

Těch bylo. Z pohledu muzikanta asi náš poslední koncert s kapelou v Chapeau Rouge, kde lidi vytvořili fakt super atmosféru. Vždycky je to o lidech. No a z pohledu posluchače to bylo hodně intenzivní taky v Chapeau na Pigeon Detectives. To byl koncert, na který jsem se zase tolik netěšil, deska mě moc neoslovila, ale to co se tam dělo jsem fakt nečekal. Jejich frontman Matt Bowman dokázal ten malý prostor využít neskutečně.

Tagy Frontman šmíruje Lukáš Kostka Sergeant Jammer

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

anna
Hudební publicistka, manažerka a historička umění. Je editorkou pořadu ArtCafé Českého rozhlasu Vltava a zástupkyní šéfredaktora kulturního magazínu Uni, její články kromě Frontmana naleznete také v Harmonii, Full Moonu, Sparku, Lidových novinách aj. Působila na pozici Head of…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY