Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Po, 28.09.2015 - 00:01

Fretlocks: revoluční kapodastry pro jednotlivé struny

S klasickým kapodastrem se někdy setkali snad všichni muzikanti hrající na strunné pražcové nástroje. Tato technická pomůcka prošla za léta své existence mnoha modifikacemi, ale mechanický princip zůstal prakticky nezměněn. Pomyslné ledy se v tomto segmentu rozhodla prolomit britská firma Fretlocks se svým stejnojmenným originálním systémem, jenž bourá zažité hranice a posouvá funkci kapodastru na zcela jinou úroveň.

Co je na novince od Fretlocks tak novátorského? Většina kapodastrů, fungující v podstatě jako vertikální svěrka upevněná na krku nástroje, posunuje pouze ladění otevřených strun, zatímco Fretlocks umožňují přeladit jakoukoliv strunu na téměř libovolnou výšku. Nespornou výhodou je, že pokud přeladíte část strun, tak na zbylé struny můžete pohodlně hrát bez toho, aby vám na krku při pohybu palce levé ruky cokoliv překáželo.

Celý systém vychází z jednoduchého principu - danou strunu vložíte do malé kovové podložky, která zastupuje hraný pražec v poloze, kterou si zvolíte a to je v podstatě vše. Toto řešení nabízí velkou škálu použití, jenž je limitováno pouze délkou podložky vůči šířce vybraného pole.

Ostatní záleží vlastně jen na vaší fantazii - kapodastry můžete využít jak pro harmonickou, tak i sólovou hru, libovolně upravovat ladění nebo z části strun postavit na hmatníku akord a k němu vytvářet různé melodické linky atd.

V nabídce se objeví tři základní typy kapodastrových setů, které jsou rozděleny podle síly strun. V každé sadě najdeme šest kapodastrů a ve formě limitované edice bude dostupná i sada s 12 kusy. Prodej bude zpočátku probíhat pouze přes přímou objednávku na webu výrobce. Cena pro Fretlocks byla nastavena na 15 liber, za limitovaný set zaplatíte o 10 liber víc.

Tagy kapodastr
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY