Přejít k hlavnímu obsahu
Uthando dostali od šéfredaktora Frontmana v hlasování v prvním kole nejvíc bodů, teď musí přesvědčit naživo | Foto: Jan Pudlák
Uthando dostali od šéfredaktora Frontmana v prvním kole nejvíc bodů, teď musí přesvědčit i naživo | Foto: Jan Pudlák
redakce -

Finalisté soutěže Jazzfruit rozezní Vltavu

Finále hudební soutěže Jazzfruit festivalu Mladí ladí jazz, jejímž cílem je vyhledávat v tuzemských hudebních vodách mladé talenty a pomoci jim v začátku hudební dráhy, proběhne v neděli 30. května od 17.35 hodin a Frontman je jedním z partnerů této akce. Vystoupení trojice finalistů – Trio Henya, Veřejně nepřístupná vodní plocha a Uthando – bude možné sledovat z vltavských břehů i v přímém online přenosu.

S ohledem na protiepidemická opatření odehrají kapely své sety mimořádně na lodi. Ta zamíří během své plavby na čtyři koncertní zastávky: Kampu, Žofín, Střelecký ostrov a logicky také k pražskému ikonickému klubu Jazz Dock, který sídlí přímo nad hladinou Vltavy. Hostem finálového koncertu, kterým provede Marta Kloučková, bude kapela minus123minut.

Po celou dobu bude možné sledovat program na YouTube a Facebooku festivalu Mladí ladí jazz. O vítězi, který získá nejen dar od Kytary.cz, ale také koncertní příležitosti u nás i v zahraničí, rozhodne odborná porota ve složení Zdeněk Bína (minus123minut), Sára Vondrášková (Never Sol), Zdeněk Neusar (Frontman.cz), baskytarista Michael Krásný, Jiří Hnilica (Paris-Prague Jazz Club), Adam Kaňa (Mladí ladí jazz). O výběru vítěze mají příležitost vedle poroty rozhodnout i fanoušci v online hlasování.

Program začíná v 17.35 hod. a potrvá do 20.30 hod. Více je k dispozici na www.mladiladijazz.cz/jazzfruit.

Trio Henya | Foto: archiv kapely

„Cílem soutěže Jazzfruit je všestranná a dlouhodobá podpora mladých talentovaných muzikantů, kteří náš život budou obohacovat hudbou v dalších letech,” říká za organizátory Jan Gregar, ředitel festivalu Mladí ladí jazz. Všichni finalisté získávají od týmu Mladí ladí jazz všestrannou podporu pro přípravu profesionální kariéry. Bude to například pomoc se zpracováním kvalitního presskitu, technického rideru a dalších nutných podkladů klíčových pro budoucí úspěšný booking a hladký průběh samotného vystoupení. Vítěz letošní soutěže Jazzfruit vystoupí, jakmile to okolnosti dovolí, na koncertě v Paříži a také minimálně na jednom z partnerských festivalů v České republice (Jazzfest Brno, Mezinárodní festival Česká Kamenice). Kytary.cz pak odmění vítěze i druhé dva finalisty odstupňovanými vouchery.

Trio Henya jsou tři studenti pražské HAMU, kteří nacházejí inspiraci jak v současném a starším jazzu, tak i klasice či blízkovýchodních a balkánských tradicích. První nahrávky autorských skladeb The Trees a The Meadow And The Flower a také jazzovou úpravu bosenské lidové písně U Stambolu Na Bosforu pořídili v loňském roce ve studiu Sono.

Uthando je originální septet, v jehož sestavě najdeme hned čtyři dámy, vyniká nápaditou hravostí a schopností pracovat originálně s mnoha vlivy. Jejich hudba představuje gejzíry nápadů, překvapivé změny nálad i nečekané stylové posuny. V březnu vydala kapela Uthando eponymní debut na novém labelu Ma Records.

Veřejně nepřístupná vodní plocha | Foto: archiv kapely

„Jsme veřejně nepřístupní a hlavně ploší,“ říká o sobě s mixem ironie a dadaistického humoru jazzové trio Veřejně nepřístupná vodní plocha. Jejich hudba je ukotvena v jazzu, ale zbytečné mantinely ani přehrady si rozhodně nenastavují a jejich cílem je co nejvěrněji interpretovat vlastní pocity, nálady a pnutí. Aktuálně pracují na vydání jejich prvního EP.

Festival Mladí ladí jazz pravidelně nabízí koncerty hudebníků, kteří se nebojí bořit zažité jazzové škatulky a otevírají je nejrůznějším hudebním žánrům. Loni mimo jiné realizoval koncert na festivalu Praha Září a v rámci Mladí ladí dětem vytvořil originální a půvabnou edukační videosérii Hudební cesta světem s Oranem Etkinem, Martou Kloučkovou a jejich hosty.

Za Frontmana palec nahoru!

Tagy Jazzfruit Mladí Ladí Jazz

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY