Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Fender Graham Coxon Telecaster je zpět

Firma Fender se rozhodla obnovit výrobu signovaného modelu Telecasteru, který před pěti lety navrhla pro kytaristu Grahama Coxona, výraznou postavu kapely Blur, jež v devadesátých letech společně se skupinami Oasis, Pulp nebo Suede definovala žánr Britpop. Fender Graham Coxon Telecaster, patřící do edice Fender Special Run, bude dostupný výhradně v přírodním světlém odstínu Blonde a stejně jako původní série je kromě kobylkového singlu osazen krkovým humbuckerem.

Javorový krk s modernějším profilem C tvoří společně s jasanovým korpusem tradiční základ, který zvuku dodá typickou zvonivost a twang. Palisandrový hmatník s radiusem 9.5 palce nese 21 středně silných pražců a kostěný nultý pražec o šířce 42 mm. Menzura o délce 25.5 palce se nijak nevymyká ustálené konstrukci Telecasteru.

Struny s ukotvením skrz tělo procházejí kobylkou se základnou ve tvaru vaničky a trojicí masivních ocelových kamenů, na hlavě je umístěn srážeč strun "h" a "e" , spolehlivé ladicí strojky jsou typu Fender Vintage a šroub nastavující táhlo krku je podobně jako u straších verzí Fenderů umístěn na konci patky.

Kobylkový single coil Tele Vintage-Style je kombinován s krkovým humbuckerem Seymour Duncan SH-1, jenž je namontován do rámečku přišroubovaném na čtyřvrstvém želvovinovém pickguardu. Snímače jsou ovládány třípolohovým přepínačem a poteciometry hlasitosti a tónové clony. Vzhledem k tomu, že kytara je osazena snímači rozdílné konstrukce, dostala signatura oproti u Fenderu obvyklým 250 kOhmovým potenciometrům verze s odporem 375 kOhm, což posílilo výraznost vyšších frekvencí signálu.

Pokud máte rádi tradiční sound Telecasteru s nekompromisními vyššími středy, které produkuje kobylkový singl, ale pro vyhrávky a sólové pasáže vám více vyhovuje kulatější a nadupanější zvuk krkového humbuckeru, tak Fender Graham Coxon rozhodně vyzkoušejte. Cena na českém trhu se pohybuje lehce nad hranicí 23 000 Kč.

Tagy Telecaster

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY