Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Fender připravuje signované Telecastery Jimmy Page

Společnost Fender oznámila, že v rámci 50. výročí založení Led Zeppelin připravuje společně s kytaristou Jimmym Pagem výrobu čtyř podpisových modelů Telecasteru, inspirovaných jeho slavným „Dragon“ Telecasterem 1959. Nástroj Pageovi daroval v roce 1966 Jeff Beck jako poděkování za to, že jej doporučil do Yardbirds, kde tehdy nahradil další ikonu Erica Claptona.

Slavný Telecaster 1959 byl ve druhé polovině 60. let Pageovou hlavní kytarou, použil ji také na debutovém eponymním albu Led Zeppelin (1969) nebo v sóle později vydané skladby Stairway to Heaven z alba Led Zeppelin IV. Na korpus s původně bílým lakem White Blonde přilepil Page v únoru 1967 osm kulatých zrcátek, ale po pár měsících se rozhodl jasanové tělo obrousit, namalovat na něj dračí motiv a černý pickguard byl nahrazen průhledným krytem z akrylátu.

Poté Page začal více používat Gibson Les Paul 1959 koupený od Joea Walshe a po návratu z amerického turné zjistil, že jeho kamarád Telecaster přemaloval. Silná vrstva barvy se bohužel negativně podepsala na zvuku kytary a část laku vyřadila z činnosti kobylkový single-coil. Proto Page odmontoval krk plus druhý snímač a komponenty zkusil zkombinovat s korpusem B-bender Telecasteru v hnědém odstínu, ale nástroj nedosahoval zvukových kvalit originálu, jehož repliky se nyní Fender rozhodl zařadit do své nabídky.

Výrobu sběratelských sérií Limited Edition Jimmy Page Telecaster Set ve verzích „Mirror“ a „Dragon“ si vzal na starost Paul Waller z firemního Custom Shopu, jenž stavěl kytary pro Ronnieho Wooda, Buddyho Guye, Nilea Rodgerse, Keitha Richardse apod. Produkci dalších dvou sériově vyráběných variant zajistí továrna v Coroně.

Čtveřice Telecasterů by měla mít oficiální premiéru na lednovém hudebním veletrhu NAMM 2019 v kalifornském Anaheimu. Kromě přiloženého videozáznamu zatím Fender ohledně této řady neodtajnil žádné detailní informace a otázkou zůstávají i ceny, které především v případě CS speciálů (50+50 kusů) nebudou určitě lidové.

Tagy Fender Jimmy Page Telecaster

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY