Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

„Dylan“ Telecaster 1965 byl vydražen za 490 tisíc dolarů

Na květnové aukci pořádané newyorskou síní Julien's se sešlo několik raritních nástrojů řadících se k výrazným artefaktům historie moderní hudby. K nejzajímavějším sběratelským kouskům bezesporu patřil Fender Telecaster 1965, jenž zpěvák Bob Dylan použil v roce 1966 na svém elektrickém turné a který byl nakonec vydražen za částku 490 000 dolarů (cca 10 700 000 Kč).

Telecaster vlastnil Robbie Robertson, zařazený časopisem Rolling Stone mezi 100 nejlepších kytaristů všech dob, který v té době zastával post v Dylanově doprovodné kapele. Kytaru můžeme slyšet jak na Dylanových albech, tak i na pozdějších nahrávkách Robertsonovy skupiny The Band a ve studiu tento nástroj (výr. č. L97811) využil také George Harrison nebo Eric Clapton.

Původně černý model z roku 1965 prošel v průběhu let řadou modifikací, počínaje obroušením laku, přes výměnu krkového singlu za humbucker Seymour Duncan, přepražcování javorového hmatníku, až po poměrně razantní zásah v podobě vyfrézování horní části korpusu a následného osazení vibratem Bigsby s novou šachtou kobylkového snímače.

Kromě Robertsonova Telecasteru změnila na aukci majitele také první elektrická kytara George Harrisona Hofner 40, která byla prodána za 430 000 dolarů nebo Princův speciál Yellow Cloud (225 000 dolarů) a svého kupce si našly i sběratelské modely Gibsonů Les Paul, SG a Lucille podepsané Tomem Pettym, Angusem Youngem, Joem Walshem, Petem Townshendem, Billym Gibbonsem, B.B. Kingem, Fender Telecaster se signaturou Bruce Springsteena atd.

Tagy Telecaster Bob Dylan

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY