Přejít k hlavnímu obsahu
Jan Hamerský -

Fender Squier Affinity Telecaster MN BB: ferrari za cenu trabanta

Splašit super kytaru za dvacet tisíc nebo třeba jen osmičku není žádný kumšt. Expert level začíná na pěti litrech. A právě tam vládne Squier Affinity Telecaster MN BB.

Jediný akord, kytara se zachvěla jak při zemětřesení a mně se podlomila kolena. Takhle hovadský sustain jsem zažil naposled, když jsem na klíně choval o tisícovku dražší Cortku M520. Přitom se řezalo z docela obyčejných surovin. Tělo z olše, krk z javoru a čtyři šrouby. Výrobce očividně nevěří v existenci odpadního dřeva a než by ho utopil v kýblu barvy, raději ho nechal natřít jenom polyuretanovým lakem. Za mě správná volba!

Krk má obligátní fenderovskou menzuru 648 milimetrů, rádius 9,5 palce a céčkový profil. Nicméně jsem z něj byl u vytržení jako z Ibanezova Wizarda III. Je velmi rychlý a příjemný i pro naprostého začátečníka, který ještě neumí domačkávat struny. Tohle tele bych se nebál svěřit žáčkovi v přípravce. I tělo má hrany zaoblenější o trochu víc, než je u běžných telat zvykem. Znepokojuje mě jen nultý pražec ze syntetické kosti. Je sice vegan, ale tuk prostě pouštět nebude.

Tradičně spartánská mechanika působí bytelně, a i kdyby nebyla, výměna bude snadná a levná. Od běžných telecasterů se liší jen v detailech. Třístupňová šaltrpáka má trochu jinou hlavu a výrobce vyměnil i signature „plechovku od sardinek“ za kobylku ze stratocastera. Druhá výměna byla rozhodně ku prospěchu věci jak s ohledem na seřizování oktáv a dohmatu, tak pohodlí při hraní. Jen tu hlavu nepobírám. Co bylo špatně na jednoduchém černém kuželu?

Ptát se u snímačů z kytar za pětku, jestli je vyměnit, je čirý nonsens. Správná otázka zní: kdy? Výjimkou z pravidla budiž snad jedině tovární Tele Single-Coil a Vintage Style Single-Coil z tohohle telete. Znějí pěkně ostře a sprostě.

Zkrátka jestli pro sebe nebo svého raubíře hledáte ferrari mezi Telaty za cenu trabanta, poohlédněte se po Squier Affinity Telecaster MN BB. Za ty prachy je to hotový poklad.

Tagy Fender Squier Telecaster FENDER SQUIER Affinity Telecaster MN BB

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY