Přejít k hlavnímu obsahu
Lovesong orchestra, foto: Besi
Lovesong orchestra, foto: Besi
Tomáš Průša -

Fanoušci při nahrávání desky na lodi tančili přímo mezi námi

S Lovesong Orchestra neděláme žádné velké umění, ale jdeme pěkně jednoduše rovnou na věc – přímo mezi publikum, akusticky bez zbytečných drátů a beden tak, aby posluchači dostali ryzí zvuk našich dechových nástrojů v maximálně intenzivní míře. Takto hrajeme koncerty, rodinné oslavy, svatby nebo firemní akce, kam si nás zvou proto, že to děláme jinak než ostatní – jednoduše, v pohybu, živelně.

Živá hraní fungují skvěle, ale co teď s tím, když chcete natočit desku? Jak dostat do ploché a chladné nahrávky všechny ty vůně, horký vzduch, studené nápoje a půvab tančících dívek? Jak zachytit emoce spojené se společným sdílením jednoho prostoru, zapadajícím sluncem, nebo houpání lodi na řece? Jak to udělat, když pro nás je právě toto všechno naprosto klíčové?

Na koncertě hrajete s vědomím přítomného okamžiku. Netrápí vás tak to, co bylo nebo co bude, prostě hrajete tady a teď. Při natáčení však najednou nastoupí pocit zodpovědnosti, že tvoříte něco, co tady bude napořád. I v nejkrásnějším studiu je vždy muzikant osamělý, koncentrovaný, sluchátka na hlavě ho oddělí od okolí – a takový člověk pak většinou začne hrát trochu jinak než před publikem. Je spousta druhů muziky, kde to nevadí nebo je to naopak žádoucí, ale pro dechovku, jako je ta naše, by to byl problém.

Hledali jsme tedy pro nás optimální technologii nahrávání. Nejdůležitější bylo získat ke spolupráci zvukového Mistra, který bude naladěn na podobnou vlnu jako my a který dokáže naše představy naplnit a posadit ještě na vyšší level. Takovým člověkem se stal náš kamarád Honza Středa, který má s podobnou prací bohaté zkušenosti a je ostříleným borcem v mnoha různých žánrech.

Společně jsme nakonec rozhodli, že u naší desky bude hlavním prvkem reálný ambientní zvuk koncertu, který pojme všechno najednou i včetně ruchů od publika. Tento základ se poté doplní kontaktními náběry jednotlivých nástrojů, osazených klipovými mikrofony, aby nám zůstala volnost pohybu. Do sálu by hrála kapela akusticky, přes PA systém by se zesiloval jenom zpěv.


Tímto způsobem získáme co nejautentičtější zvukový obraz, který zachytí i všechny případné nepřesnosti, či chyby, které se tak stanou jedním z výrazových prostředků. Autenticitu jsme vyměnili za možnost následných postprodukčních oprav a úprav, které dnes dokážou pravé zázraky.

Bylo potřeba zvolit správný sál s odpovídající akustikou a s možností uspořádat v něm koncert podle našich představ. Jako ideální se ukázala loď bratří Formanů a akce Balkan Fiesta, kterou jsme pravidelně na její palubě spolupořádali. Na lodi Tajemství byla vždy dobrá energie a navíc prostor umožňoval publiku tančit volně mezi námi, což jsme chtěli zachovat i při červnovém natáčení.

Při koncertech se snažíme maximálně zapojit publikum i ke společnému zpívání. Toto se nedalo nabrat při koncertě, a tak jsme pozvali v září naše fanoušky k natáčení sborových partů tentokrát v sálu lodi Cargo Gallery. Tento prostor jsme zvolili pro jeho velmi příjemné akustické tlumení, abychom sbor nabrali co nejčistěji a mohli ho snáz zapustit do zvuku samotné kapely.

Bylo to velmi krásné a srdečné odpoledne s naším Lovesong sborem. Přišli někteří zkušení sboroví zpěváci, ale hlavně přišli i ti, kteří si to chtěli jen tak zkusit. Náš Lovesong sbor je totiž otevřený pro všechny, bez omezení věku, pohlaví nebo hlasových dispozic. Podle očekávání přinesly sborové party do nahrávky nový rozměr a skvělou pozitivní energii.

Vlastní mix desky probíhal tak, že jsme nejprve nastavili správný poměr prostorového zvuku oproti kontaktním mikrofonům, a poté jsme celý koncert pomalu a jemně dávali do správných poměrů. Až v samotném závěru jsme rozdělili nahrávku na jednotlivé písničky a u každé z nich jsme dochytali všechny potřebné nuance.

Výsledný zvuk je takový, jaký jsme ho chtěli – syrový, pravdivý a osobitý. My jsme spokojeni a teď už se jen těšíme, co tomu řeknou posluchači. Deska Naživo! vychází 8. prosince, křtíme 15. prosince na Balkan Fiestě v Café NONA.

Tagy komunita Lovesong Orchestra

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Zpěvák a saxofonista Lovesong Orchestra (dříve mj. Vltava, Million Dollar Mercedes Band)
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY