Přejít k hlavnímu obsahu
ENGL Special Edition Amp Head E-670
ENGL Special Edition Amp Head E-670
Radek Holomčík -

ENGL: 30 let, které změnily kytarový zvuk

Steve Morse, Ritchie Blackmore, Victor Smolski, Marty Friedman a Paul Stanley mají něco společného. Nejde jen o větší či menší míru rockového rebelství, ale o příběh, který se píše už třicet let. Příběh, který si už v roce 1983 v bavorských garážích a podkrovích vysnila skupinka nadšenců toužících po nových cestách ve vývoji kytarového zvuku. Když v roce 1984, teprve rok po svém založení, představila mladičká německá firma ENGL na hudebním veletrhu Musikmesse ve Frankfurtu celolampový kytarový zesilovač Digitalamp, znamenalo to úspěšný vstup do hudebního světa. Digitalamp byl totiž vůbec první programovatelný zesilovač, který se dostal do širšího povědomí hudební veřejnosti. Ty největší úspěchy měly ale teprve přijít. Následoval postupný vzestup značky ENGL, která je od počátku vyhledávána hlavně rockovými a metalovými kytaristy. Ti postupem času začali objevovat specifika zvuku odlišující tyto německé aparáty od aparátů ostatních výrobců. Vedle zvukových vlastností je vybavení ENGLu oblíbeno i pro kvalitu zpracování. Veškerá výroba probíhá přímo v Německu a všechny vyráběné zesilovače jsou lampové. Nejdůležitější zlom nastal v roce 1993, když si tehdejší kytarista Deep Purple Ritchie Blackmore zamiloval zvuk modelu Savage 120. Ve stejném roce tentýž model začala používat další ikona kytarového světa Rudolf Schenker, působící v německé legendě Scorpions. O značce ENGL se začalo hovořit jako o evropském nástupci amerických Mesa/Boogie. Nově získaná přízeň Ritchieho Blackmora vedla po třech letech k rozšíření spolupráce, jejímž výsledkem byl první signature model značky – Ritchie Blackmore Signature E650. Právě signature modely tvoří velmi zajímavou část portfolia značky ENGL. Kromě zmíněného Ritchieho Blackmora mají podepsanou verzi také kytaristé Steve Morse (Deep Purple, Flying Colours ad.) a Victor Smolski (Rage). Ritchie Blackmore Signature E650 byl navržen tak, aby uspokojil Blackmorovu potřebu po razantnějším hard rockovém soundu při koncertech Deep Purple, kterých byl v době vzniku tohoto modelu ještě členem, tak i jemnějšího zvuku typického pro kapely Blackmore's Night a Rainbow. Konstrukčně vychází z Blackmorova oblíbeného Savage 120.

Model Steve Morse Signature E656, druhý signature model vyráběný pod značkou ENGL, vychází z modelu Invader, známého pro své široké možnosti nastavení zvuku. Shodou okolností byl tento model vyvinut v době, kdy Morse střídal právě Blackmora na postu kytaristy Deep Purple. Zatím poslední podepsaný model Victor Smolski Limited E646 je určen pro kytaristy preferující tvrdší zkreslení a zároveň si potrpí na vysoký estetický efekt vybavení. Jedná se totiž o upravený model Powerball II, jehož šasi je potaženo hadí kůží. Sortiment značky ENGL zahrnuje i celou řadu „nepodepsaných“ modelů, od jednodušší řady Classic (modely E350, E355 a E358) připomínajích vintage aparáty, přes řadu Fireball (modely E625, E635) určené pro tvrdší formy metalu, až po řadu Invader (E642 a E640) s vysokou variabilitou možností nastavení zvuku. Díky dalším modelům aparátů i rackových zařízení si na své přijdou i kytaristé se specifičtějšími požadavky na zvuk. A nemusí se nutně jednat jen o kytaristy hrající rock či metal. Rodina uživatelů výrobků značky ENGL je velmi široká a neustále se rozrůstá. Vedle zmíněných kytaristů je výčet velkých jmen hrajících na tyto aparáty pozoruhodný: Marty Friedman, Glenn Tipton a Richie Faulkner (oba Judas Priest), Timo Tolkki (Stratovarius), Paul Stanley (KISS), Paul Allender (Cradle of Filth), Paul Landers (Rammstein), Andre Olbrich (Blind Guardian), Pontus Norgren (Hammerfall), Chris Broderick (Megadeth), Jeff Loomis (Nevermore), Stefan Elmgren (ex-Hammerfall), Herman Frank a Wolf Hoffmann (oba Accept), Scott Gorham (Thin Lizzy), Alexi Laiho a Roope Latvala (oba Children of Bodom), Joxemi (Ska-P) a mnoho dalších. Kdo dnes ví, že příběh ENGLu se začal psát v roce 1983 v bavorských garážích a podkrovích, kde skupinka nadšenců snila o nových cestách ve vývoji kytarového zvuku? Po třiceti letech se vypracoval na jednu z nejprestižnějších značek na trhu, která zásadním způsobem určuje nové trendy.

Steve Morse ENGL Steve Morse Signature E656 Paul Allender (Cradle of Filth) ENGL Victor Smolski Limited E646 Ritchie Blackmore ENGL E642 Invader 100 Head
Tagy engl

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY