Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Emulátor zvuku akustických kytar NUX Optima Air

Čínský výrobce efektů  NUX EFX uvedl na trh flexibilní kytarový pedál Optima Air, kombinující předzesilovač inspirovaný slavnou konzolí Neve 1073 a akustický simulátor, který je schopen emulovat zvuk akustické kytary a také vytvářet nové IR impulsy s přesným otiskem zvoleného nástroje. Profily jsou optimalizovány s ohledem na typ reálně používané kytary a snímačů (elektrická/akustická kytara, magnetický nebo piezo snímač), čemuž je samozřejmě přizpůsoben i vstupní okruh preampové sekce.

Krabička nabízí dva pracovní mody Manual a Preset, nahrané impulsy v kvalitě 24bit/48 kHz lze ukládat do banky, kde je pro uživatelské předvolby vyhrazeno 9 slotů, nebo je možno volit z dalších 15 továrních presetů s emulacemi známých modelů Gibson Hummingbird a J15, Martin D45 nebo HD28 a Taylor 814.

Jak už bylo částečně zmíněno v předchozím textu, firemní presety jsou rozděleny a optimalizovány pro použití s elektrickou či akustickou kytarou osazenou magnetickými nebo piezo snímači, což především při koncertní činnosti značně zjednodušuje logistiku a také práci zvukaře. Záznam nového profilu není nijak náročný, nicméně pro dosažení maximální věrnosti vytvářeného samplu výrobce doporučuje použití kondenzátorového mikrofonu.

Efekt je vybaven dvojicí footswitchů aktivujících IR sekci nebo předzesilovač, a slouží také pro pohyb v bankách. IR jednotka nabízí ovládání hlasitosti a rotační encoder IR souborů Select, obvod preampu je navázán na vstupní gain plus třípásmové korekce a nechybí ani potenciometr reverbu ovlivňující současně parametry Dry/Wet a Decay.

Kromě vstupu a výstupu je emulátor opatřen konektory efektové smyčky send/return, minijackovými zdířkami sluchátek a Aux In, symetrickým XLR konektorem linkového DI výstupu, vstupem 9V adapteru a portem USB Micro-B sloužícím pro audio streaming nebo editační software, který je včetně ASIO driveru (Windows) ke stažení na stránkách výrobce. Cena modelu NUX Optima Air se pohybuje okolo 180 dolarů.

Tagy NUX EFX NUX Optima Air

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY