Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 17/24: upgrade PRS S2, keyboardy Roland, basa Fodera a napaječ Nux

Firma PRS se rozhodla aktualizovat modely řady S2, Schecter přichází z další signaturou kytaristy kapely Avenged Sevenfold, Seymour Duncan představil snímače Joe Bonamassa „The Blonde Dot“ a asijský Nux se připomíná novým napěťovým distributorem ZEUS. Basistům je určena pětistrunná Fodera Ryan Martinie, čtveřice efektů od Trickfish Amplification nebo kombo Ashdown 1x12, pro bubeníky je připraven špičkový hi-hat stojan Yamaha a tip přinášíme také na keybordy Roland GO:KEYS 3/5 či pátou generaci studiových monitorů KRK Rokit. Vítejte u pravidelného přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa.

Upgrade kytar PRS S2 ročníkové řady 2024

Kytary z edice  PRS S2 (Stevensville 2) 2024 prošly modernizací zahrnující mimo jiné nitrocelulózovou povrchovou úpravu, umožňující dřevu přirozeně dýchat, dozrávat a tím zlepšovat své rezonanční vlastnosti. Kolekce S2 dosud disponovala importovanými snímači, což se u PRS rozhodli změnit a kytary vybavili kvalitnějšími typy i elektronikou z americké produkce, čímž se daná kolekce přibližuje vlajkovým lodím z edice Core. PRS S2 zahrnuje např. modely Custom 24, McCarty 594, Vela, Standard 22 nebo McCarty 594 Thinline, které jsou nyní osazeny firemními snímači 85/15, 58/15 LT, Narrowfield a TCI.

Signovaný Schecter Synyster Custom-S DSB

Synyster Gates, kytarista metalových Avenged Sevenfold, a značka Schecter jsou podepsáni pod novou verzí šestistrunného modelu Synyster Custom-S, tentokrát ve výrazně patinovaném provedení Distressed Satin Black. Celomahagonovou konstrukci s lepeným krkem, nabízejícím subtilní profil Ultra Thin-C a pohodlný přístup k nejvyšším polohám, doplňuje ebenový hmatník osazený 24 pražci X-Jumbo z nerezové oceli, speciálními intarziemi a luminiscenčním body. U zamykatelného vibrata Floyd Rose 1500 má své místo firemní signovaný humbucker se zdobeným krytem a krkovou pozici obsadil aktivní systém Sustainiac navázaný na dvojici malých switchů. Oficiální cena atakuje hranici 2000 dolarů.

Schecter Synyster Custom-S DSB

Humbuckery Seymour Duncan Joe Bonamassa „The Blonde Dot“ 1960 ES-335

Snímačový set představující kopie vintage PAF humbuckerů z pololubového Gibsonu ES-335 z roku 1960 ze sbírky kytaristy Joea Bonamassy, o nichž tento bluesrockový fenomén tvrdí, že patří ke zvukově nejvyváženějším PAF modelům z jeho arzenálu. U kobylkové verze (odpor 8,11 kOhm) od Seymour Duncan byl použit magnet Alnico 4, jenž snímači, stejně jako v případě předlohy, dodává průrazný tón s temnějším témbrem. Krkový humbucker (7,55 kOhm) má magnet Alnico 2 a produkuje stratovsky čistý, transparentní zvuk. Cena setu s dvoužílovou kabeláží a niklovanými kryty: 375 dolarů. Prvních 800 párů je zařazeno do limitované edice s Bonamassovými podpisy.

Napěťový distributor Nux ZEUS NIP-Z10

Asijská značka přišla na trh s kvalitním pedalboardovým distributorem napětí, osazeným obvody s ultra nízkou impedancí a vybaveným kromě deseti duálně izolovaných výstupů také interním toroidním transformátorem, což společně eliminuje šum a vznik zemnících smyček. ZEUS NIP-Z10 disponuje šesticí 9V výstupů po 500 mA, třemi přepínatelnými výstupy – každý s volitelnými úrovněmi 9V (500 mA), 12V (300 mA) nebo 18V (200 mA), jedním plynule nastavitelným výstupem v rozmezí 6 až 12V s proudem 500 mA (5W) a nechybí ani 5V port USB-A (1,5 A). Zdroj je napájen přímo ze sítě, přičemž automatický obvod zvládne napětí 100 – 240 V, 50 – 60 Hz. Součástí balení jsou následující kabely: 5x 50 cm / konektor 2,1 mm, 5x 30 cm / konektor 2,1 mm, 1x reverzní polarita, 1x minijack a 1x kabel (10 cm) optimalizovaný pro Line 6 HX Stomp a obdobné multiefekty.

Fodera Ryan Martinie “Black Beauty” Standard

Stejně jako ostatní signature modely basisty Ryana Martiniea má pětistrunný „Black Beauty“ Standard menzuru dlouhou 34", 26 pražců a kobylku s roztečemi 16,5 mm. Tělo vyrobené z koriny dostalo top z plamínkového javoru v transparentním černém laku a je spárováno s třídílným javorovým krkem a ebenovým hmatníkem. Tato kombinace nabízí masivní, harmonicky bohatý tón s výraznými středy a citlivou dynamikou. Ergonomický spoj krku s korpusem ve stylu Monarch  usnadňuje přístup k vyšším pozicím, zvuk přenáší dvojice šikmo umístěných snímačů EMG J/J 5 navázaných na aktivní třípásmový předzesilovač Fodera/Pope Standard. Daná verze si zachovává charakteristické rysy Fodery a zároveň splňuje nároky tohoto technicky vyspělého hráče, známého především působení v kapele Mudvayne.

Basové kombo Ashdown Original-EVO-C112T: kompaktní rozměry a dostatečný výkon

Original-EVO-C112T o rozměrech 47 x 60 x 38 cm, hmotnosti pouhých 13,5 kg a výkonu 300 W se nejen díky těmto parametrům může stát ideálním pomocníkem pro koncertní i studiovou činnost. Skelet se zkosenou zadní stranou umožňuje postavit EVO také jako klasický pódiový odposlech, což představuje výhodu např. při hraní v menších klubech. Jednokanálový aparát je vybaven pětipásmovým ekvalizerem, potenciometry masteru a vstupní citlivosti, voicingovou funkcí Shape, přepínačem pasiv/aktiv, basovým 12" wooferem a výškovou hornou. Připravena je efektová smyčka, sluchátková zdířka, linkový DI XLR konektor a jackový výstup pro externí box.

Čtyři nové basové efekty od Trickfish Amplification

„Nové pedály představují to, co považuji za "baskytarový toolbox", který může zlepšit herní zážitek každého baskytaristy,“ říká Ryan Owens, šéf společnosti Trickfish. „První produktová edice se vydařila, a další modely budou následovat.“ Čtveřici debutantů tvoří pedály VCA Compressor, Overdrive Preamp, External Preamp a Signal Filter, jejichž společnými jmenovateli jsou pečlivě navržené obvody osazené kvalitními součástkami, robustní šasi z ohýbané oceli, konektory umístěné na čelní straně, napájecí okruh pro standardní 9V adapter, proudový odběr 150 mA a americký rodokmen. Oficiální ceny startují na částce cca 220 dolarů.

Prémiový hi-hat stojan a pedál Yamaha HHS9D

Verze HHSD9 dostala zrcadlově hladkou nášlapnou plochu pedálu, umožňující různé techniky hry, a důraz byl kladen i na mimořádně široké možnosti nastavení. Pohyb je přenášen prostřednictvím mechanismu Direct Link s kvalitními kuličkovými ložisky, pro individuální umístění mezi ostatními pedály má stojan pouze dvě nožičky, které lze podle potřeby otáčet, plynule nastavitelné napětí pružiny je zobrazeno na stupnici a nastavitelný je samozřejmě také úhel pedálu. Systém má navíc upravený činelový úchyt, díky němu je výměna horního činelu velmi rychlá a zabraňuje uvolnění činelu při tvrdší hře. Yamaha HHS9D navazuje na dlouhou tradici špičkových hardwarových komponentů, u nichž se sofistikovaná technologie setkává s inovativním designem a maximální funkčností. Předpokládaná evropská cena: cca 550 eur.

Keyboardy Roland GO:KEYS 3 a GO:KEYS 5 s enginem ZEN-Core

Nestává se příliš často, aby finančně dostupné klávesy výrobce vybavil svou nejvyspělejší technologií. Jednu z výjimek představují keyboardy GO:KEYS 3 a GO:KEYS 5, do nichž Roland implementoval špičkový engin ZEN-Core, vyhrazený nástrojům mnohem vyšší cenové kategorie. Modely, vycházející vstříc i hráčům, kteří s obdobnými typy kláves nemají žádné zkušenosti, nabízejí více než tisícovku kvalitních zvuků a k dispozici je také řada funkcí, poskytujících různou úroveň hudební asistence, včetně automatického dynamického doprovodu ovládaného jedním či dvěma prsty levé ruky, přičemž pravá ruka může hrát melodie nebo další akordy. Kromě 61dílné klaviatury, Bluetooth, MIDI nebo podpory služby Roland Cloud mají obě verze ozvučný systém, varianta 5 nabízí lepší odezvu v basech, vokální efekty, připojení mikrofonu apod.

Studiové monitory KRK Rokit Generation Five

Aktivní nearfieldy Rokit páté generace, označované značkou KRK Systems jako „nejpokročilejší profesionální monitory ve své třídě“, zahrnují trojici modelů KRK Rokit RP5 G5, RP7 G5 a RP8 G5, které nově disponují trojicí volitelných vocingových modů Mix, Focus a Create, optimalizovaných pro různé monitorovací aplikace. Vestavěná DSP jednotka navíc poskytuje 25 EQ kombinací, pomáhajících minimalizovat a odstraňovat problémy v akustickém prostředí. Oddělené výkonové zesilovače Class-D navržené na míru pro kevlarový woofer a inovovaný tweeter (rozsah do 40 kHz) zajišťují lepší integritu zvuku a nižší provozní teplotu. České ceny startují na cca 5500 Kč za jeden kus Rokit RP5 G5, včetně odnímatelného čelního krytu a izolační podložky s magnetickým uchycením.

Tagy PRS Schecter Seymour Duncan NUX EFX Ashdown Yamaha Roland KRK Fodera Trickfish

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY