Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Pá, 09.02.2018 - 00:01

Efekty TCE z řady Sonic Specialists

Dánský TC Electronic v listopadu představil osm krabiček z edice Analog Armada, se kterou sdílí identický design šasi i nejnovější řada efektů Sonic Specialists. Tvoří ji tentokrát plně digitální modely Drip Spring Reverb, Fluorescence Shimmer Reverb, Gauss Tape Echo a Vibraclone Rotary, nabízející širokou paletu zvuků za velmi přijatelnou cenu.

Drip Spring Reverb se známými ovladači Dwell, Mix a Tone poskytuje klasický sound pružinových reverbů osazených ve starých kombech Fender z šedesátých let a nabízí velmi přesvědčivou emulaci s bohatou rezonancí a dozníváním typickým pro tyto vintage modely.

Jak název napovídá, Fluorescence Shimmer Reverb přináší dozvuk s funkcí shimmer, fungující na principu přidání horní oktávy k základnímu tónu, což má pozitivní dopad na jiskrnost, brilanci a transparentnost výsledného zvuku. Verze s potenciometry Reverb, Mix, Tone a Shimmer je svým charakterem velmi blízká zvuku Daniela Lanoise, Briana Ena nebo Edge z U2, jenž podobný typ efektu využil např. ve skladbě With Or Without You.

Gauss Tape Echo je digitální odpovědí na legendární páskové delaye s plným, hřejivým zvukem a příjemně zakulacenými výškami. Krabička s ovladači Volume, Delay a Sustain (délka fráze) je vybavena také dvoupolohovým přepínačem zařazujícím do signálu modulaci a stejně jako originální předlohy je obvod echa při patřičném nastavení schopen tzv. samooscilace, což je efekt, který v sedmdesátých letech využívala řada kytaristů včetně Davida Gilmoura z Pink Floyd nebo Jimiho Page z Led Zeppelin.

Vibraclone Rotary je schopen vytvářet zvuk kabinetu s rotujícím reproduktorem, jenž byl původně především součástí výbavy varhan Hammond, ale oblíbili si jej i kytaristé Robin Trower, Stevie Ray Vaughan nebo Jimi Hendrix. Efekt disponuje potenciometry Speed pro nastavení rychlosti rotace, Drive přidává zkreslení s lampovým charakterem a malý přepínač slouží k volbě modů Chorale s masivnější projekcí a Tremolo s odlišnou a rychlejší modulací.

Všechny modely série Sonic Specialists jsou vybaveny přepínáním v režimu true bypass a napájení obstarává 9V baterie nebo adapter. Novinky se v evropské distribuci představí pravděpodobně v průběhu března za shodnou cenu pohybující se pod hranicí 50 eur, což je vzhledem ke zvukovým možnostem efektů, kvalitě použitých komponentů a celkového zpracování velmi příjemná částka.

Tagy TC Electronic TC Electronic Sonic Specialists

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY