Přejít k hlavnímu obsahu
Jan Hamerský -

Engl Savage 120 E610/2: padesát odstínů černi

Preamp nebo efekty? Pro Engl žádné dilema. Nová, vylepšená sto dvacítka nadchne každého, kdo jako potkan v elektru hledá bednu se spoustou kanálů. A taky pedanty s nutkavou potřebou mít všechno pod naprostou kontrolou.

Savage 120 E610/2 má celkem čtyři kanály, čistý, dva zkreslené a jeden pro sóla, a k nim vedle dvaceti potenciometrů dvanáct přepínačů. Například „Preshape“ nakopne výšky i basy a střední pásmo vychýlí z tří set na dvanáct set Hertzů. „Contour“ pro každý zkreslený kanál zas přidává středové frekvence nad 1200Hz a ty nižší ořezává. Středy taky můžete nechat buď ztučnět, nebo od přebytečného tuku očistit („Lean/Bold“). Totéž platí i pro basy („Depth Boost“) propojené s potenciometrem Presence.

Lze si dokonce vybrat mezi dvěma druhy overdrivů. Drsný („Rough“) zdůrazňuje basy a výšky, hladký („smooth“) naopak středy. Jedinou novinkou oproti starším verzím je přitom Noise Gate, která filtruje nežádoucí bručení. Perfektní pro metal? Víc než to. Třebaže vedoucí úloha gainu je mimo diskuzi, Englův Divoch umí přesvědčivě napodobit i velmi kultivované vintage projev.

Jestli vám z toho všeho jde hlava kolem, když si v zásadě můžete vytočit buďto hodně dobrý, nebo ještě lepší zvuk, vězte, že ještě bude hůř. Předzesilovač stav každého neurotika s poruchou soustředění zničí možná víc než poslední „zlatá“ dávka pika. Pustošivému účinku šestice lamp ECC83 se totiž vyrovná už jen jejich návykovost, zvlášť když na konci jejich výkon zesilují a stabilizují dvě 6550. Kdyby to však i přesto někomu z těžko pochopitelného důvodu bylo málo, jsou k dispozici hned dvě efektové smyčky a tři různé impedance.

ENGL Savage 120 E610/2 je vysoce propracovaný aparát v profesionální kvalitě především pro ty nejzkušenější operatéry s rozsáhlým arzenálem nástrojů, kteří vědí přesně, kdy a jak řezat a co si se zvukem počít. U všem ostatních se spíš obávám, že se jim z přemíry možností zatmí před očima a z padesáti odstínů černi zbude už jen jeden.

Tagy engl ENGL Savage 120 E610/2

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY