Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Út, 19.04.2016 - 00:01

Dunlop EP103 Echoplex: delay s emulací páskového echa

Máte rádi měkký a lehce zastřený dozvuk s modulací, který produkovala stará pásková echa? Pokud ano, tak právě vás by mohla oslovit novinka z dílen společnosti Jim Dunlop s označením EP103 Echoplex Delay. Název tohoto dozvukového efektu nebyl zvolen náhodně - nový model totiž simuluje typický sound legendárního páskového delaye Echoplex EP-3, jenž začala v sedmdesátých letech vyrábět firma Maestro.

Původní EP-3 využíval samozřejmě klasické technologie magnetických hlav a pásu a tomu odpovídaly i poměrně velké rozměry a váha celého zařízení uloženého v dřevěném kufříku. Oproti předloze využívá nový Dunlop emulační obvod, jenž designérům umožnil umístit elektroniku do krabičky velikosti efektů MXR, která zabere v pedalboardu minimum prostoru.

Hlavní panel je osazen trojicí potenciometrů - Sustain pro nastavení počtu opakovaných frází, Delayem volíme délku dozvuku a ovladačem Volume určujeme hlasitost efektovaného signálu. Posledně jmenovaný potenciometr také po vytažení aktivuje funkci Age pro změnu zvukového charakteru, kdy se do jednotlivých ozvěn přidává modulace a jemné zkreslení evokující ohranou pásku.

Časové rozpětí delaye se pohybuje v rozmezí 4 až 750 ms, takže lze dosáhnout jak krátkého slap backu, tak i klasického echa nebo dlouhého dozvuku. Vstupní i výstupní konektory nabízejí i zapojení v tzv. true stereu a nechybí výstup pro externí tap pedál nastavující tempo - tato funkce prodlužuje délku dozvuku až na 4 sekundy.

Způsob přepínání Echoplexu je volitelný a můžete vybírat z režimu true bypass (relé), kdy průchozí signál není při vypnutém efektu nijak negativně ovlivňován nebo modu Trail, který nechává echo plynule doznít i jeho vypnutí. Krabička je napájena standardním 9V adapterem.

Dunlop EP103 Echoplex je moderně koncipovaný delay s širokými možnostmi použití a díky funkci Age také plynule nastavitelným zvukovým charakterem počínaje jasnými ozvěnami s pevnými konturami až po klasický vintage sound s kulatými výškami, modulací a nakreslením. EP-103 od Dunlopu by se měl na českém trhu představit už v průběhu dubna za cenu přibližně 6 700 Kč.

Tagy Dunlop

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY