Přejít k hlavnímu obsahu
Novinka Dukly odkazuje k Oldřichu Janotovi, inspirovaná je klubovou hudbou a rapem. | Foto: Davis Brevis a Natálie Hofmanová
Novinka Dukly odkazuje k Oldřichu Janotovi, inspirovaná je klubovou hudbou a rapem. | Foto: Davis Brevis a Natálie Hofmanová
redakce -

Dukla singlem Druhej břeh o přátelství avizuje své druhé řadové album

Pražská kapela Dukla ve složení Lukáš Vydra, Josef Hradilek, Jáchym Krohe vydává přesně po roce od posledního releasu nový singl – song o přátelství Druhej břeh. Jde o první ochutnávku z chystaného alba, které vyjde 16. února 2024 pod labelem Bumbum Satori. Na desce se objeví řada hostů a hostek, což naznačuje i samotný singl, v němž má svůj part František Převorovský z kapely Vellocet Roll. S vydáním alba, jenž vyjde i ve fyzické podobě na vinylu, bude spojené rozsáhlé jarní česko-slovenské turné.

Singl Druhej břeh potvrzuje snahy kapely o neustálý posun ve zvuku, aniž by ale zároveň opouštěla to, co je pro ni typické – výrazné melodie a nostalgické texty, které s přiznanou naivitou reflektují život ve městě. „Celkové ladění alba je více taneční, klubové. Písně jsou svižné a beaty inspirované klubovou hudbou a současným rapem. Ubylo kytar a typicky osmdesátkového syntezátorové zvuku,“ prozrazuje frontman kapely Lukáš Vydra, jehož letargicky naléhavý vokál je na nahrávce více rytmizovaný a míň zpěvný.

Posun k elektroničtějšímu zvuku Dukly nastal přirozeně již po rozpuštění pětičlenné kapely před třemi lety. Hudebníci, kteří od té doby působí v triu, se namísto živých bicích vrátili k drum machine a programovaným bicím, což jim dalo prostor více experimentovat s rytmy a žánry. Zásadní pro vyznění nového alba je pak také účinkování řady spřátelených hudebníků – v singlu Druhej břeh má svůj part František Převorovský. „Franta je kamarád z nejvěrnějších, parťák a srdcař. Pro hudbu a kamarády by se rozdal. Jsme vzájemný fanoušci svý tvorby. A když jsem psal text o přátelství s kamarádem z druhýho břehu, bylo jasný že Franta, který vyrostl na Lužinách, k tomu bude mít co říct,“ doplňuje Vydra.

Píseň Druhej břeh vznikla během společného jamování na chatě v Jizerských horách, od počátku společnými silami. Základ byl hotový během hodiny včetně textu, k němuž následně vlastní sloku dopsal František Převorovský. Zajímavostí je, že v songu byl použit úryvek z písně Druhý břeh od Oldřicha Janoty. Nahrávání singlu i celého alba probíhalo ve studiu Dukly v prostorách kulturního centra Petrohradská kolektiv.

Hlavní producentský podíl na singlu má stejně jako u předchozích dvou EP Lukáš Vydra. Na výsledném zvuku singlu se postprodukčně dále podílel Ondra Mikula (Aid Kid), mix měl na starosti Tomáš Havlen a mastering Tomáš „Gaex“ Karásek. Autorkou vizuálu je fotografka Klára Kudláčková ve spolupráci s vizuálním umělcem Darjanem Hardim.

Po vydání desky Dukla vyrazí na obsáhlé jarní turné, jehož součástí jsou křty 9. dubna v Praze, 10. dubna v Brně a 11. dubna v Bratislavě. Na některých místech je jako host doprovodí Anki, Dné, Barbora Čiháková, Aid Kid, Tasya a kapela Tamara.

Plánované koncerty

8. 3. 2024 Rožnov pod Radhoštěm – Vrátnice
9. 3. 2024 Ostrava – Dock
15. 3. 2024 Klatovy – Falcon
20. 3. 2024 Olomouc – Jazz Tibet Club
21. 3. 2024 Košice – Tabačka
22. 3. 2024 Prešov – Wave
23. 3. 2024 Trenčín – Lúč
9. 4. 2024 Praha, křest alba – Meetfactory
10. 4. 2024 Brno, křest alba – Kabinet múz
11. 4. 2024 Bratislava, křest alba – Fuga
12. 4. 2024 Znojmo – GaP
13. 4. 2024 Boskovice – Prostor
18. 4.2024 Plzeň – Anděl
19. 4. 2024 Liberec – Übergrund Linserka
20. 4. 2024 Vimperk – MKS
26. 4. 2024 Děčín – Le Garage Noir
27. 4. 2024 Ústí nad Labem – Národní dům
17. 5. 2024 Vodňany – Slavnosti města

Bio

Dukla je pražská kapela hrající kytarový pop nesoucí odkaz nové vlny, post punku, devadesátkových kytarovek ale i současné klubové hudby a rapu. V roce 2017 ji založila dvojice Lukáš Vydra a Josef Hradilek na základech dnes již neexistující dream popové kapely Mayen. Na kontě mají řadu singlů, několik EP (Vinohrady – 2017, Z dálky píseň – 2021, Moře vnitrozemí – 2022 a EP 3 – 2022) a album Honza, za které sklidili pozitivní ohlasy a nominaci na hudební ceny Apollo za desku roku 2020. Jejich v melancholii utonulé skladby v sobě nesou vedle městské poetiky a jasného zrcadlení Prahy dost často i odkazy na literaturu nebo trampskou píseň. Kapela, která ve svých počátcích byla pětičlenná, od roku 2021 působí v trojici Lukáš Vydra, Josef Hradilek a Jáchym Krohe. V důsledku toho se ve své tvorbě odklonili od ryze kapelního zvuku a mnohem více prostoru dostaly taneční beaty, syntezátory a jiné klubové prvky.

Tagy Dukla

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY