Přejít k hlavnímu obsahu
Duff McKagan není hloupá rock star, která by sahala po laciných tricích za účelem úspěchu. | Foto: Silvio Tanaka
Duff McKagan není hloupá rock star, která by sahala po laciných tricích za účelem úspěchu. | Foto: Silvio Tanaka
Petr Adamík -

Duff McKagan s akustickou kytarou předkládá své osobní příběhy

Nového materiálu od Guns N' Roses se zřejmě jen tak nedočkáme, a tak můžeme být rádi, že nás někteří jejich členové alespoň zásobují vlastní sólovou tvorbou. Po loňském albu Slashe, vydaném klasicky ve spolupráci s Mylesem Kennedym, se tentokrát, byť jen s krátkým EP, hlásí o slovo basák Duff McKagan.

McKagan, který se nedávno objevil na nové desce kmotra punku Iggyho Popa, vydal vlastní materiál naposledy v roce 2019, když představil country rockovou nahrávku s názvem Tenderness. V podobně klidném a akustickém rozpoložení se nachází i na aktuálním EP This Is The Song.

Nahrávku McKagan vydal u příležitosti amerického měsíce osvěty o duševním zdraví. A právě titulní skladba This Is The Song údajně vznikla uprostřed panického záchvatu, jimiž baskytarista, kytarista, zpěvák a skladatel začal trpět už coby náctiletý. Jednoduchá, pomalá, skladba s postupně gradující atmosférou, kdy se k akustickým kytarám, hammondkám a Duffově typickému zpěvu s lehce přidrzlým výrazem přidají bicí. Hlavní roli hraje opakující se refrén, který nese jasné poselství lidem trpícím obdobnými problémy: „Pojďte se mnou, budeme silnější.“

Ještě hlubší atmosférou oplývá skladba Pass Me By. Působivá kytarová vyhrávka a procítěný vokál zcela stačí k tomu, aby píseň dostatečně zaujala. McKagan je ve svých textech upřímný, předkládá osobní příběhy a stejně je tomu tak i v tomto případě. V poslední skladbě It Can't Come Too Soon se náladou asi nejvíce blíží tomu, co přednesl na albu Tenderness. Jako host se v ní představí Shaina Sheperd, jíž Duff před dvěma lety vypomohl při cover verzi jedné z písní Sama Cooka. Zvuk piana Wurlitzer připomene Faces a kytarové pasáže po refrénech pro změnu T-Rex. Nahrávka zanechává dobrý dojem, byť je krátká.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Duff je prostě sympaťák, kterému jednoduše věříte. Není to hloupá rock star, která by sahala po laciných tricích za účelem úspěchu. Sdílí své pocity a nemusí je servírovat zrovna jen v tvrdé podobě s ostrými kytarami. Naopak v jemném prostředí akustických kytaru mu to sluší, což ostatně potvrdil předchozím albem. Ono je možná dobře, že se G N' R do pořizování nového materiálu zrovna dvakrát neženou. Je totiž dosti pravděpodobné, že toto sólové počínání Duffa McKagana, ale i Slashe, bude ve finále působit mileji a opravdověji.

Duff McKagan - This Is The Song

Duff McKagan –This Is The Song

The World Is Flat LLC, 00:12:23

rock / akustika

70 %

Tagy Recenze alb Duff McKagan

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY